تبلیغات
زیست محیط زمین - عناصر رادیو اکتیو
زیست محیط زمین
یادمان باشد که زمین باید زنده بماند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسـم الله الـرحمن الـرحیـم

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد و با اهداء‌ سلام به شما کاربر و دوست گرامی.
محیط زیست زمین یکی از مهمترین ارکان سلامتی بشر است، که اگر به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، باعث بروز مشکلاتی برای انسان می شود. پس وظیفه تک تک افراد بشر، حفظ این موهبتی است که خداوند به انسان ها عطا نموده است. در این وبلاگ سعی شده تا بیشتر مسائلی که در رابطه با زیست محیط است مورد بررسی قرار بگیرد. لطفا در صورت بازدید از صفحات این وبلاگ ، و در صورت تمایل، من را از نظرات و پیشنهادات خود، در جهت هر چه بهتر شدن این وب بی بهره نگذارید.
با تشکر از شما دوستان عزیز
خدانگهدار.


مدیر وبلاگ :حسین کریمی
نویسندگان

توریم و اورانیوم و بعضی از عناصر دیگر بدون هیچ اثر خارجی ( یعنی به سبب عوامل داخلی ) پیوسته تابش مرئی گسیل می‌دارند. این تابش مانند اشعه ایکس به درون حائل های کدر نفوذ می‌کند و روی فیلمهای عکاسی اثر می‌گذارد و اثر یونشی بوجود می‌آورد.

ویژگی گسیل خود به خودی چنین تابش به پرتوزایی معروف است. به عناصر دارای این ویژگی عناصر رادیو اکتیو می‌گویند و تابشی که این عناصر گسیل می‌دارند، تابش پرتوزایی ( تشعشع هسته‌ای ) نامیده می‌شود. خاصیت پرتوزایی اورانیم را در سال 1896 "آنتوان هانری بکرل" فیزیکدان فرانسوی کشف کرد. پرتوزایی اندکی پس از کشف اشعه ایکس کشف شد.

عناصر رادیو اکتیو محصول آزمایشات اولیه

گسیل پرتوهای ایکس ، اولین بار در بمباران دیواره‌های شیشه‌ای لامپ تخلیه گازی با پرتوی کاتدی کشف شد. موثرترین نتیجه این بمباران تابانی شدید شیشه به رنگ سبز یعنی لیانی است. از اینجا معلوم می شود پرتوهای ایکس حاصل لیانی است و با هر لیانی همراهند، از جمله موردی که با نور برانگیخته شود.

بکرل این فرض را از راه آزمایش تحقیق کرد. او مواد لیان را در معرض نور قرار داد و آن گاه این مواد را کنار فیلم عکاسی که در لفاف سیاه پیچیده شده بود، قرارداد. پس از ظاهر کردن فیلم عکاسی گسیل تابش نفوذی را از روی سیاه شدن فیلم آشکار ساخت. از میان تمام مواد لیان که توسط بکرل مورد آزمایش قرارگرفت، فقط نمکهای اورانیوم ، صفحه عکاسی را سیاه کردند.

با وجود این ، معلوم شد که نمونه ای که قبلا در معرض تابش نور شدید قرارگرفته باشد، به همان اندازه نمونه ای که برانگیخته نشده باشد، صفحه عکاسی را سیاه می‌کند. از این مشاهده چنین استنباط می‌شود که گسیل تابش توسط نمک اورانیم به لیانی مربوط نیست و به اثرهای خارجی بستگی ندارد. این نتیجه با آزمایشهایی که با ترکیبهای محتوی غیر لیان که همه تابش نفوذ کننده گسیل می‌دارند، انجام شد و مورد تایید قرارگرفت.

سیر تحولی و رشد

بعد از کشف خاصیت پرتوزایی اورانیوم توسط بکرل ، "ماری کوری" ، دانشمند فرانسوی متولد لهستان که بیشترین تحقیقات خود را همراه با شوهرش "پیر کوری" انجام داد بیشتر عناصر شناخته شده و خیلی از ترکیبها را مورد بررسی قرارداد تا ببیند که آیا آنها خاصیت پرتوزایی دارند یا خیر. ماری کوری در آزمایشهایش یونش هوا را به عنوان شاخص خاصیت پرتوزایی مواد پرتوزا بکار می‌برد. این روش خیلی حساستر از روش مبتنی بر تاثیر روی صفحه عکاسی است. آزمایشهای ماری کوری به نتایج زیر منتهی شد.

نتایج آزمایشات ماری کوری

پرتوزایی نه فقط در اورانیوم بلکه در همه ترکیبات شیمیایی آن مشاهده می‌شود. افزون بر آن ، خواص پرتوزایی در مورد توریم و همه ترکیبات شیمیایی آن نیز وجوددارد.

پرتوزایی نمونه ای از هر ترکیب شیمیایی اورانیوم و توریم برابر است با پرتوزایی اورانیم و توریم خالص موجود در آن ترکیب. نتیجه اخیر نشان می‌دهد که خواص مولکول موجود در عنصر پرتوزا روی خاصیت پرتوزایی موثر نیست. بنابراین ، پرتوزایی خاصیت ذاتی اتمهای عنصر پرتو زا است نه پدیده مولکولی.

علاوه بر عناصر خالص و ترکیبات آنها ، ماری کوری تعدادی از سنگهای معدنی را نیز بررسی کرد و معلوم شد که پرتوزایی کانی‌ها از حضور اورانیم و توریم در آنها ناشی می‌شود. با وجود این ، خاصیت پرتوزایی بعضی از کانی‌ها ، بطور غیر قابل انتظار خیلی بالاست. برای مثال پیچ بلند چهار برابر مقدار اورانیم موجود در خود یونش نشان می‌دهد.

پرتوزایی بالای پیچ بلند را فقط می‌شد به عنصر پرتوزای ناشناخته موجود در این مقدار کم نسبت داد که تحلیل شیمیایی نتوانسته بود وجود آن را آشکار سازد. به رغم مقدار کم آن ، شار تابشی که این عنصرگسیل می‌کرد، قویتر از اورانیم موجود در یک مقدار بزرگتر بود.

بنابراین پرتوزایی این عنصر باید چند برابر شدیدتر از پرتوزایی اوارنیم باشد. در نتیجه این ملاحظات ، پیر و ماری کوری کوشش کردند، این عنصر فرضی را به طور شیمیایی از پیچ بلند جدا کنند. پرتوزایی به ازای واحد جرم محصول نهایی نشانه ای از توفیق در عملیات شیمیایی بود. این مقدار باید با افزایش مقدار عنصر جدید در محصول نهایی افزایش می‌یافت.

پس از سالها کار سخت آنها سرانجام توفیق یافتند چند دهم از عنصر خالص بدست آورند که خاصیت پرتوزایی آن بیش از میلیون برابر اورانیوم بود. این عنصر به رادیوم یعنی تابان معروف است.

عنصر رادیو اکتیو رادیوم

رادیم بنا به خواص شیمیایی آن یک فلز قلیایی خاکی است. برای جرم اتمی آن ، عدد 226 بدست آمد. با توجه به خواص شیمیایی و جرم ، رادیوم در خانه خالی 88 جدول تناوبی قرارداده شد.

در سنگهای معدنی اورانیم ، همیشه رادیوم به مقدار خیلی کم وجود دارد (حدود 1 گرم رادیوم در 3 تن اورانیوم ). به این سبب استخراج رادیوم فرایند پُر زحمتی است.

رادیوم یکی از فلزات کمیاب و بسیار گرانبهاست و به عنوان چشمه متمرکز تابش پرتوزا ارزش زیادی دارد.

سایر عناصر رادیواکتیو

تحقیقات بعدی که توسط کوری‌ها و دیگر دانشمندان انجام گرفت شمار عناصر پرتوزای شناخته شده را به مقدار زیادی افزایش داده است. معلوم شده است که تمام عناصری که عدد اتمی آنها بیش از 83 باشد، پرتوزا هستند. معمولا این عناصر را به مقدار کم از آمیزه‌های اورانیوم ، رادیوم و توریم بدست آوردند.

ایزوتوپهای پرتوزای تالیم ، سرب و بیسموت نیز از طریق مشابه پیدا شدند. باید توجه داشت که فقط ایزوتوپهای کمیاب این عناصر که با اورانیم ، رادیم و توریم آمیخته باشند، پرتوزا هستند. تالیم ، سرب و بیسموت معمولی پرتوزا نیستند. افزون بر عناصر آخر جدول تناوبی ، معلوم شده است که ساماریوم ، سزیم و روبیدیوم نیز پرتوزا هستند. پرتوزایی این عناصر ضعیف و با زحمت آشکارسازی می‌شود.

تاثیر اشعه رادیواكتیو بر موجودات زنده چگونه است؟

به طور كلی همه‌ی عنصرهای سنگین‌تر از سرب، یعنی از بیسموت به بعد، در جدول تناوبی عناصر، رادیواكتیو هستند. عناصر رادیواكتیو دارای هسته‌ی ناپایدار هستند و به تدریج به عنصر‌های دیگر تبدیل می‌شوند. از میان این هسته‌ها، سه هسته‌ی توریم 232 و اورانیوم 238 و اورانیوم 235 از دیگران پایدارترند. محصول نهایی هر سه هسته پس از متلاشی شدن، ایزوتوپ‌های سرب است. توریم به سرب 208، اورانیوم 238 به سرب 206، و اورانیوم 235 به سرب 207 تبدیل می‌شود.

تاثیر اشعه رادیواكتیو بر موجودات زنده چگونه است؟

چون اشعه‌ی آلفا، بتا و گاما با خود انرژی نسبتا" زیادی را حمل می‌كنند، بنابراین می‌توانند در اتم‌هایی كه به آن‌ها برخورد می‌كنند تغییرات شیمیایی ایجاد كنند. همه انواع اشعه‌ها به هنگام برخورد با اتم‌ها یا مولكول‌ها می‌توانند باعث برانگیخته‌شدن الكترون‌های آن‌ها و در نهایت باعث یونیزه شدن آن‌ها بشوند. این اشعه‌ها به همین دلیل می‌توانند به موجودات زنده آسیب برسانند، یعنی باعث یونیزه(ذرات باردار)شدن مولكول‌های سازنده سلول زنده و مرگ آن شوند. میزان آسیبی كه این اشعه‌ها به بدن انسان وارد می‌كنند به دو عامل بستگی دارد: یكی نوع اشعه و دیگری مقدار انرژی اشعه.

اشعه آلفا دارای قابلیت نفوذ بسیار كمی است و پس از برخورد به ماده، الكترون جذب می‌كند و به هلیم بی خطر تبدیل می‌شود. پوست بدن انسان، تقریبا" تمام اشعه آلفا را متوقف می‌كند. با این وجود اگر یك ماده تولید كننده اشعه آلفا مانند پلوتونیم 239 وارد بدن شود، در استخوان ذخیره می‌شود و اشعه آلفای حاصل از آن در تولید گلبول‌های قرمز خون تاثیر می‌گذارد. (رشد سرطانی گلبول‌های قرمز خون) به همین دلیل، پلوتونیم سم بسیار خطرناكی است كه مقدار قابل تحمل (دوز) آن، نباید از 7/0 میكروگرم بیشتر باشد.(یک میکروگرم برابر است با یک میلیونم گرم)

اشعه بتا نیز به وسیله پوست بدن متوقف می‌شود، ولی به سبب قابلیت نفوذ بیشتر در بدن، علاوه بر یونیزه كردن مولكول‌های سلول‌ها، چون انرژی جنبشی آن به گرما تبدیل می‌شود، باعث سوختگی شدید در پوست می‌گردد. با این وجود اگر یك ماده تولید كننده اشعه بتا مانند استرانسیم 90 وارد بدن شود، خطر مرگ انسان را تهدید می‌كند.

اما پوست بدن نمی‌تواند مانع نفوذ اشعه ایكس، گاما، و اشعه نوترونی به داخل بدن شود. به همین دلیل هرگاه مقدار ورود این اشعه‌ها به بدن از حد معینی تجاوز كند، خطراتی برای انسان به دنبال خواهد داشت

مقدار اشعه یا انرژی تولید شده توسط چشمه‌های رادیواكتیو (ماده تولید كننده اشعه رادیواكتیو) را معمولا" با واحدی به نام كوری (به افتخار خانم و آقای كوری كشف كنندگان عنصر رادیم) اندازه می‌گیرند. یك كوری برابر است با متلاشی شدن 7/3 ضرب در ده به توان ده اتم عنصر رادیواكتیو در یك ثانیه. شیر خوراكی در هر سانتی‌متر مكعب در حدود 5 ضرب در ده به توان هشت میكرو كوری رادیواكتیو دارد كه بیشتر مربوط به پتاسیم 40 است. در تمام بدن انسان در حدود 1/0 میكروكوری رادیواكتیو مربوط به پتاسیم 40 و كربن 14 وجود دارد كه از راه تغذیه به بدن وارد می‌شود. یك راكتور هسته‌ای( دستگاهی كه انرژی هسته‌ای را مهار می‌كند) بزرگ ممكن است تا 10 به توان 10 كوری(۱۰۱۰ )رادیواكتیو داشته باشد.

كاربرد مواد رادیواكتیو چیست؟

مواد رادیواكتیو در پزشكی، در صنعت و در تحقیقات شیمیایی كاربرد دارند. در پزشكی از اشعه گامای پرانرژی برای نابود كردن و جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در صنعت برای تعیین میزان ساییدگی رینگ در موتورها، اندازه‌گیری سرعت زنگ‌زدن فلزات و خوردگی آن‌ها، اندازه‌گیری ضخامت ورقه‌های فلزی و پلاستیكی و كاغذی كاربرد دارد.

نیمه عمر چیست؟

سرعت تجزیه مواد رادیواكتیو را می‌توان با تعداد اتم‌های تجزیه شده در واحد زمان اندازه‌گیری كرد، ولی چون تعداد اتم‌های تجزیه شده به تعداد اتم‌های رادیواكتیو اولیه بستگی دارد، معمولا" برای بیان سرعت تجزیه‌ی مواد رادیواكتیو "مدت زمانی كه نصف اتم‌های رادیواكتیو موجود تجزیه می‌شود" را نیمه عمر ماده‌ی رادیواكتیو می‌نامند و آن را با" t یك دوم" نشان می‌دهند. نیمه عمر مواد رادیواكتیو مختلف از میلیون‌ها سال تا چند صدم ثانیه تغییر می‌كند. مثلا" نیمه عمر اورانیوم 238 برای تبدیل شدن به توریم234 ، چهار میلیارد و پانصد میلیون سال طول می‌كشد. در حالی كه نیمه عمر پولونیم218 برای تبدیل شدن به سرب214 ، مدت سه دقیقه طول می‌كشد.

چگونه از نیمه عمر مواد رادیواكتیو در تعیین عمر سنگ‌ها استفاده می‌شود؟

با استفاده از مواد رادیواكتیو موجود در سنگ‌ها و مواد آلی،(موادی كه از موجودات زنده بدست می‌آید مواد آلی می‌گویند كه عمده عناصر تشكیل دهنده آن كربن، ئیدروژن، اكسیژن و نیتروژن است.) می‌توان عمر آن‌ها را تعیین كرد. در مورد مواد آلی و بقایای موجودات زنده روش كربن14 از همه معمول‌تر است. مقدار كربن14 در یك موجود زنده مقداری ثابت است، ولی پس از مرگ چون كربن14 جدیدی وارد جسم موجود زنده نمی‌شود، به تدریج مقدار آن كاهش می‌یابد. از روی مقدار كربن14 باقیمانده می‌توان تعیین كرد كه چه مدت از مرگ آن موجود زنده گذشته است.

واكنش‌های هسته‌ای كدامند؟

به طور كلی واكنش هسته‌ای به واكنشی گفته می‌شود كه طی آن تغییراتی در هسته‌ی اتم پدید آید. در واكنش‌های هسته‌ای همواره مقداری از ماده ناپدید می‌گردد. این ماده ناپدید شده به انرژی تبدیل می‌گردد كه مقدار این انرژی از فرمول معروف آلبرت انیشتین (E=MC۲) قابل محاسبه است. واكنش‌های هسته‌ای را به طور كلی به دو دسته تقسیم می‌كنند:

الف: یكی واكنش‌های شكافت هسته‌ای یا فیسیون (Fission) كه طی آن هسته یك اتم سنگین‌تر شكسته می‌شود و به هسته‌های سبكتر تبدیل می‌شود. این واكنش هسته‌ای، اولین بار امریكایی‌ها در ساعت 30/5 دقیقه بامداد روز 16 ژوئیه سال 1945 میلادی، اولین بمب اتمی را در صحرای نیومكزیكو آزمایش كردند و در كمتر از یك ماه بعد یعنی در روز 6 اوت 1945 دومین بمب اتمی را بر روی شهر هیروشیما، و سه روز بعد سومین بمب اتمی را بر روی شهر ناكازاكی آزمایش كردند!!؟

اساس این گونه واكنش‌های شكافت هسته‌ای بمباران كردن اورانیوم 235 به وسیله‌ی نوترون است كه منجر به محصولات گوناگونی مانند باریم و كریپتون می‌شود. بر اثر برخورد یك نوترون به یك هسته اورانیوم 235 ، سه نوترون تولید می‌شود كه این نوترون‌های تولید شده، خود به سه هسته دیگر برخورد كرده و آن‌ها را می‌شكافند و 9 نوترون دیگر تولید می‌شود كه این‌ها نیز هسته‌های دیگر را می‌شكنند این عمل اگر كنترل نشود هم‌چنان ادامه خواهد داشت. به همین سبب، این نوع واكنش‌ها را واكنش هسته‌ای زنجیره‌ای می‌گویند. از شكستن هسته‌های هر گرم اورانیوم 235 در حدود 20 میلیون كیلوكالری انرژی آزاد می‌شود. وقتی گفته می‌شود كه كشوری یك بمب یك مگا‌تنی را آزمایش كرد، یعنی انرژی آزاد شده از آن بمب معادل انرژی حاصل از انفجار یك میلیون تن، تی ان تی ((T.N.T است.

ب:دومی واكنش‌های هم‌جوشی هسته‌ای یا فوزیون (Fusion) كه در آن هسته‌های سبك‌تر با هم تركیب شده و هسته سنگین‌تری را به وجود می‌آورند. هسته اتم‌های سبك بسیار ناپایدارتر از هسته‌های دیگر است. بنابراین، هرگاه بتوانیم اتم‌های سبكتر را به اتم‌های سنگین‌تر تبدیل كنیم، انرژی بسیار زیادی آزاد خواهد شد. مثلا"با تركیب هسته‌های دو اتم دوتریم یا ئیدروژن 2، یك اتم هلیوم تولید می‌شود كه انرژی حاصل از آن، بسیار بیشتر از یك واكنش شكافت هسته‌ای است. برتری دیگر این نوع واكنش به عنوان منبع انرژی آن است كه ایزوتوپ‌های تولید شده معمولا" پایدار و غیر رادیواكتیو هستند و مواد اولیه آن نیز فراوان‌تر است.

مشكل اساسی در این مورد این است كه انرژی فعال‌سازی(مقدار انرژیی كه باعث شروع واكنش هسته‌ای هم‌جوشی می‌گردد.) این نوع واكنش‌های بسیار زیاد است. برای غلبه بر نیروی دافعه‌ی الكتریكی میان هسته‌هایی كه به هم نزدیك می‌شوند باید شتاب آن‌ها بسیار زیاد باشد و عمل در دمای بسیار بالا صورت گیرد. دمایی كه در آن این نوع واكنش باید صورت گیرد حداقل 15 میلیون درجه سانتی‌گراد است. در بمب‌های ئیدروژنی كه بر این اساس ساخته می‌شوند برای تامین چنین دمایی از انفجار یك بمب هسته‌ای معمولی استفاده می‌كنند، یعنی چاشنی بمب ئیدروژنی یك بمب هسته‌ای معمولی است. انرژی ستارگان از واكنش‌های هسته‌ای هم‌جوشی تامین می‌شود. امروزه چند كشور پیشرفته صنعتی جهان (آلمان، انگلیس، فرانسه، ژاپن و...) با تشكیل گروه‌های كاری، در صدد هستند كه حداكثر تا سال 2030 میلادی راكتوری بسازند كه بتوان در درون آن، واكنش هم‌جوشی را انجام داد. عملا" این راكتور را به مرحله صنعتی برسانند. یعنی كشور‌های دیگر بتوانند از آن استفاده كنند.

چگونه انرژی هسته‌ای به برق تبدیل می‌شود؟

در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم دستگاه‌هایی به نام راكتور ساخته شد كه در آن انرژی حاصل از واكنش‌های هسته‌ای كه به صورت انرژی گرمایی است به انرژی الكتریكی تبدیل می‌شود. جایی كه در آن واكنش هسته‌ای صورت می‌گیرد قلب راكتور نام دارد. در قلب راكتور میله‌های سوخت كه از اورانیوم 235 (حداقل 3 درصد اورانیوم دارند) ساخته شده است فرو می‌رود. و به وسیله نوترون‌ها، میله‌های سوخت را بمباران می‌كنند كه در نتیجه آن واكنش زنجیری شروع شده و گرما تولید می‌گردد. برای جلوگیری از انفجار راكتور، در قلب راكتور میله‌های كنترل كه از جنس گرافیت است فرو می‌كنند. این میله‌ها نوترون‌های آزاد شده را جذب می‌كنند در نتیجه واكنش هسته‌ای زنجیری مهار می‌گردد. در این دستگاه‌ها آب با فشار زیاد از قلب راكتور عبور می‌كند و در آن‌جا، بدون بخار شدن، به دمایی در حدود 300 درجه سانتی‌گراد می رسد. جریان دیگری از آب با فشاری كمتر گرما را از آب قبلی جذب می‌كند و به بخار با دمای حدود 260 درجه تبدیل می‌شود كه می‌تواند یك توربین را به گردش درآورد. این توربین نیز یك ژنراتور را به گردش می‌آورد كه می‌تواند انرژی مكانیكی حاصل از حركت ملكول‌های آب را به الكتریسیته تبدیل كند. این راكتور‌ها دو عیب اساسی دارند یكی این‌كه تهیه سوخت آن‌ها، دشوار و گران است و دیگر این‌كه دمای 300 درجه سانتی‌گراد كم بوده و بازده را كاهش می‌دهد. در توربین‌های بخار كه با سوخت‌های فسیلی كار می‌كنند دما تا 500 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. اگر در راكتورها به جای آب از سدیم استفاده شود می‌توان، دما را تا 800 درجه سانتی‌گراد افزایش داد

نوع مطلب : آلودگی هسته ایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 5 مهر 1389
شنبه 22 اردیبهشت 1397 06:20 ق.ظ
займ в долг на карту
кредит онлайн срочно
микрокредит онлайн с переводом на карту украина
онлайн кредит на карту без фото паспорта
займ на карту украина без звонков
без отказа кредит
кредит онлайн без поручителів
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 03:02 ب.ظ
эластичная резинка для фитнеса
купить фитнесрезинки
купити резинки для фітнесу
abnytc htpbyrf rbtd
abnytc htpbyrf rbtd
جمعه 17 فروردین 1397 05:59 ب.ظ

You said this perfectly.
sialis buy original cialis cialis 5mg billiger compare prices cialis uk cialis 5mg prix comprar cialis navarr cialis baratos compran uk cialis 05 cialis free trial cialis super acti
جمعه 3 فروردین 1397 01:29 ب.ظ

Thank you. A good amount of tips!

cialis sicuro in linea we like it cialis price cialis 5 mg funziona cialis 50 mg soft tab generic cialis pro cialis side effects miglior cialis generico order a sample of cialis cialis 05 canada discount drugs cialis
یکشنبه 27 اسفند 1396 08:51 ب.ظ

With thanks. An abundance of forum posts.

look here cialis order on line cialis preise schweiz comprar cialis 10 espa241a try it no rx cialis link for you cialis price cialis 05 cialis name brand cheap get cheap cialis usa cialis online generic for cialis
جمعه 17 آذر 1396 10:33 ب.ظ
Hello mates, its wonderful paragraph concerning tutoringand completely explained,
keep it up all the time.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:00 ق.ظ
Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?

you made running a blog glance easy. The full look of your site is great, let alone
the content material!
دوشنبه 30 مرداد 1396 01:20 ب.ظ
Greetings I am so happy I found your site, I really found you by accident,
while I was researching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like
to say cheers for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have
time to read through it all at the moment but I have bookmarked
it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic
work.
جمعه 9 تیر 1396 08:58 ق.ظ
Precisely what I was searching for, thank you for
posting.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 12:15 ب.ظ
There's definately a lot to know about this subject. I really like all the
points you've made.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:38 ب.ظ
Hi there everyone, it's my first go to see at this web site,
and paragraph is really fruitful in favor of me,
keep up posting such content.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 01:57 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.

I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!
شنبه 19 فروردین 1396 11:19 ب.ظ
This paragraph presents clear idea for the new people of
blogging, that actually how to do blogging.
جمعه 11 فروردین 1396 06:27 ب.ظ
I delight in, result in I found exactly what I used to be having
a look for. You've ended my 4 day lengthy hunt! God Bless
you man. Have a nice day. Bye
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی