زیست محیط زمین
یادمان باشد که زمین باید زنده بماند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسـم الله الـرحمن الـرحیـم

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد و با اهداء‌ سلام به شما کاربر و دوست گرامی.
محیط زیست زمین یکی از مهمترین ارکان سلامتی بشر است، که اگر به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، باعث بروز مشکلاتی برای انسان می شود. پس وظیفه تک تک افراد بشر، حفظ این موهبتی است که خداوند به انسان ها عطا نموده است. در این وبلاگ سعی شده تا بیشتر مسائلی که در رابطه با زیست محیط است مورد بررسی قرار بگیرد. لطفا در صورت بازدید از صفحات این وبلاگ ، و در صورت تمایل، من را از نظرات و پیشنهادات خود، در جهت هر چه بهتر شدن این وب بی بهره نگذارید.
با تشکر از شما دوستان عزیز
خدانگهدار.


مدیر وبلاگ :حسین کریمی
نویسندگان
مقدمه :
در ابتدای سال 88 مقام معظم رهبری آن سال را به نام سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری نمودند . تلاشهای زیادی در این سال از طرف اندیشمندان جهت تبعین جوانب این موضوع انجام گردیده است و راهكارهای زیادی نیز جهت كاهش و بهینه نمودن مصرف ارائه گردید . عمده راه کارهای پیشنهادی معطوف به راه ها و روشهای مصرف بهینه و نقش آن در جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی شد . و در این بین کمتر به اثرات مصرف ، بخصوص مصرف بی رویه بر محیط زیست پرداخته شد . نوشتار پیش روی نیز بر این است تا اصلاح الگوی مصرف را از زاویه ای دیگر یعنی آثار زیانبار مصرف بر محیط زیست و نقش انرژی های نو در کنترل و کاهش پیامدهای زیست محیطی آن ، بررسی نماید .

مقدمه :
در ابتدای سال 88 مقام معظم رهبری آن سال را به نام سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری نمودند . تلاشهای زیادی در این سال از طرف اندیشمندان جهت تبعین جوانب این موضوع انجام گردیده است و راهكارهای زیادی نیز جهت كاهش و بهینه نمودن مصرف ارائه گردید . عمده راه کارهای پیشنهادی معطوف به راه ها و روشهای مصرف بهینه و نقش آن در جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی شد . و در این بین کمتر به اثرات مصرف ، بخصوص مصرف بی رویه بر محیط زیست پرداخته شد . نوشتار پیش روی نیز بر این است تا اصلاح الگوی مصرف را از زاویه ای دیگر یعنی آثار زیانبار مصرف بر محیط زیست و نقش انرژی های نو در کنترل و کاهش پیامدهای زیست محیطی آن ، بررسی نماید .

امروزه تبعات مداخله انسان در محیط زیست بیش از هر زمانی متجلی شده است. مفهوم توسعه با رعایت حفاظت از محیط طبیعی و زیست محیط مترادف است و درشاخص های اقتصادی حساب های ملی، همچون تولید ناخالص داخلی، ملحوظ نمودن منابع طبیعی و زیست محیطی نیز مطرح است.
مصرف گستره زیادی از كالا ها را شامل می گردد از مصرف كالاهای غیر ضرور مثل لوازم آرایشی گرفته تا مصرف كالاهای اساسی و ضرورری زندگی مثل نان ، آب و غیره همگی برای تولید شدن نیاز به مصرف انرژی دارند پس انرژی توسط بشر یا بطور مستقیم یا بطور غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد .
كالاهای مختلف مصرفی در كارخانه جات و صنایع تولید می گردند . هر صنعت و یا كارخانه ای كه كالاهای مصرفی را تولید می كنند برای اینكه چرخشان به حركت دراید ناگزیر به استفاده از انرژی می باشند و مصرف انرژی های كنونی كه عمدتا سوختهای فسیلی می باشند خواه یا ناخواه آلودگی بدنبال دارند .
الگوی مصرف چرا باید اصلاح شود ؟ به سه دلیل عمده الگوی مصرف باید اصلاح گردد .
اول اینکه مصرف به خودی خود موجب تهی شدگی منابع غیر تجدید شونده مثل نفت خام ، گاز طبیعی ، زغال سنگ و ... می شود و در مواردی نیز که مدیریت صحیح اعمال نگردد حتی منابع تجدید شونده مثل آب ، جنگلها ماهیها و .... نیز در معرض خطر تهی شدن قرار دارند . دوم اینکه مصرف بی رویه موجب هدر رفت سرمایه های ملی می شود که در واقع می بایست این سرمایه ها صرف پیشرفت و افزایش رفاه کشور شود . و سومین پیامد مصرف تولید طیف بسیار گسترده ای از پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک و همچنین آلودگی منابع آب ، خاک و هوا بوسیله پساب آلوده صنایع ، انتشار آلاینده های گازی در جو زمین و ... می باشد که می تواند اثرات بسیار زیانبار و مخربی به همراه داشته باشد .
آلاینده های ناشی از احتراق و افزایش غلظت دی اكسیدكربن در اتمسفر و پیامدهای آن، جهان را باتغییرات برگشت ناپذیر وتهدید آمیزی مواجه ساخته است. افزایش دمای كره زمین، تغییرات آب وهوایی ، بالا آمدن سطح دریاها و درنهایت، تشدید منازعات بین المللی، از جمله این پیامدها محسوب می شوند.
بنابریاین اصلاح الگوی مصرف علاوه براین كه بر مصرف بهینه و هدفمند تاكید دارد بر تغییر الگوی مصرف بدین معنی كه نوع انرژی مصرفی نیز باید تغییر كند تاكید دارد . به غیر از سوختهای فسیلی که اکنون عمده انرژی مورد نیاز بشر را تامین می نماید ، انرژی های دیگری نیز هستند که امکان مهار و بهره برداری از آنها وجود دارد . زیرا یكی از نتایج مصرف ایجاد آلودگی زیست محیطی بر اثر انتشار گازهای ناشی از احتراق سوختهای فسیلی است . اگر انرژی های نو كه به انرژی های پاك نیز معروف هستند جایگزین سوختهای فسیلی گردند ( میزان افزایش مصرف انرژی بوسیله انرژی های نو تامین گردد ) یكی از اثرات زیانبار رشد مصرف گرایی كه همان آلودگی زیست محیطی است تا اندازه ای کنترل خواهد شد .
با توجه به افزایش سالیانه میزان مصرف انرژی در جهان بدلیل افزایش سطح رفاه و رشد و پیشرفت تکنولوژی در جوامع مختلف و بدنبال آن افزایش انتشار آلاینده ها بخصوص گاز دی اکسید کربن دانشمندان پیش بینی می کنند ، در صورتی که بشر بطور مناسبی از انرژی های نو بهره نبرد در آینده زمین با تغییرات خسارتباربیشتر و شدیدتری مواجه خواهد شد . برای درک بهتر این موضوع ابتدا لازم است با سوختهای فسیلی و اثرات زیست محیطی مصرف آنها بیشتر آشنا شویم .
سوختهای فسیلی :
سوختهای فسیلی سوختهایی هستند كه از منابع طبیعی غیر تجدید شونده تشكیل می شوند . این سوختها بر اثر تجزیه بی هوازی ارگانیسمهای مرده ای كه در زیر زمین دفن شده اند بوجود می آیند . سن ارگانیسمهایی كه سوختهای فسیلی از آنها منتج شده اند میلیونها سال است . برخی از آنها بیش از 650 میلیون سال در زیر زمین مانده اند . این سوختها دارای درصد بالایی از كربن و هیدروكربن می باشند . سوختهای فسیلی به سه شكل گاز ، مایع و جامد وجود دارند . گازها مثل متان و مایعات مثل نفت خام فرار بوده و دارای زنجیره كربن كوتاه و نیمه بلند هستند . شكل جامد آنها زغال سنگ می باشد كه غنی از كربن بوده و غیرفرار می باشد .
این سوختها بر اثر فشرده شدن جسد و یا لاشه گیاهان و حیواناتی كه مرده اند و میلیونها سال زیر زمین باقی مانده اند شكل گرفته اند . در سال 2007 میلادی سهم منابع فسیلی 4/86 درصد از كل مصرف انرژی جهان برآورد شده است كه ازاین میزان 36% نفت خام ، 4/27% زغال سنگ و 23% مربوط به گاز طبیعی است . سهم منابع غیر فسیلی در سال 2006 شامل برق آبی 3/6% انرژی هسته ای 5/8% و « ژئوترمال ، خورشیدی جذرومد ، باد و ضایعات چوب » 9/0% برآورد شده است . همچنین پیش بینی می شود كه مصرف انرژی در جهان سالانه 3/2% رشد داشته باشد . سوختهای فسیلی غیر تجدید شونده اند زیرا آنها به میلیونها سال زمان نیاز دارند تا تشكیل شوند و ذخایر آنها بسیار سریعتر از آنكه دوباره تشكیل شوند تهی می شوند .
احتراق سوختهای فسیلی سالیانه 5/5 میلیارد تن دی اكسید كربن تولید می نمایند . پروسه های طبیعی فقط قادرند نصف این مقدار را جذب نمایند . بنابراین سالیانه حدود 75/2 میلیارد تن بر دی اكسید كربن اتمسفر افزوده می شود .
اثرات زیست محیطی :
در ایالات متحده امریكا بیش از 90% انتشار گازهای گل خانه ای مربوط به احتراق سوختهای فسیلی است . احتراق سوختهای فسیلی علاوه بر انتشار گاز دی اكسید كربن آلاینده های دیگری نظیر اكسید های نیتروژن ، دی اكسید گوگرد ، تركیبات آلی فرار و فلزات سنگین نیز منتشر می نمایند . مصرف برق در بخشهای صنعتی ، تجاری و خانگی سهم بسیار زیادی در انتشار آلایندها دارد . مولدهای برق باعث انتشار دی اكسید گوگرد و اكسیدهای نیتروژن در جو می شوند كه موجب ایجاد مه دود ، بارانهای اسیدی و مواد معلق بسیار ریز می شوند . همچنین دی اكسید كربن منتشر شده از دودكشهای صنایع ، خودرو ها و مصارف خانگی باعث ایجاد گرمایش جهانی می گردد كه خود باعث ایجاد تغییرات گسترده آب و هوایی و آب شدن یخهای قطبی می گردد . علاوه بر آن صنایع پالیش نفت و گاز اثرات قابل توجهی بروی آب و خاك دارند
بارانهای اسیدی ناشی از انتشار اكسیدهای نیتروژن و اكسیدهای گوگرد موجب اثرات نامطلوب بر بناهای تاریخی ، مجسمه ها ، از بین رفتن نمای منازل و وسایل نقلیه می شوند و همچنین اثرات بسیار مضری بروی اكوسیستمهای دریایی و خشكی دارند . همچنین سوختهای فسیلی محتوی مواد رادیو اكتیو بویژه اورانیوم و توریوم می باشند كه در اتمسفر آزاد می گردند . در سال 2000 میلادی 12000 تن توریوم و 5000 تن اورانیوم در سرارسر جهان بر اثر احتراق زغال سنگ آزاد شده است . همچنین سوزاندن زغال سنگ موجب رها شدن رسوبات خاكستری و خاكسترهای معلق می شود .
روشهای استخراج زغال سنگ مخصوصا برداشت در كوه بوسیله انفجار اثرات منفی بروی محیط زیست می گذارد . حفاری جهت استخراج نفت خام در دریا برای گونه های آبزی خطرناك می باشد . همچنین پالایشگاه های نفت و گاز اثرات منفی زیادی بروی محیط زیست می گذارند و موجب آلودگی آب ، خاك و هوا می گردند . پسابهای صنعتی پالایشگاه هامی توانند بسیار خطرناك باشند زیرا این پسابها مقادیر زیادی فلزات سنگین نیز می توانند همراه خود اشته باشند .
عمده تغییرات آب وهوایی و زیست محیطی در جهان در سال های اخیر بر اثر مصرف سوختهای فسیلی را می توان به شرح زیر خلاصه كرد:
* میزان انتشارCO2 در، 200 سال گذشته 31 درصد افزایش یافته است.
* میزان انتشارCH4 از سال 1800 به دو برابر افزایش یافته است.
* دمای سطحی كره زمین در قرن گذشته نسبت به متوسط، 14 درجه سانتی گراد معمول، از 4/0تا 8/0 درجه افزایش یافته است.
* دهه 1990 به احتمال زیاد گرم ترین دهه در 100 سال گذشته بوده است.
* تعداد روزهای سرد سال، تقریباً برای تمام نواحی زمین درقرن گذشته كاهش یافته است.
* نزولات جوی درنیمكره شمالی، 5 تا 10 درصد افزایش یافته است، هرچند در نواحی خشك (به خصوص آفریقای شمالی وغربی)، این روند معكوس بوده است.
* در اثر افزایش نزولات جوی در عرصه های جغرافیایی میانی و بالا شاهد سیل وطوفان های عظیم بوده ایم.
* در قرن گذشته، سطح آب های آزاد دریاها در جهان به طور متوسط سالانه 1 الی 2 میلی متر افزایش یافته است.
* از دهه 1950 تاكنون، در تابستان یخ های دریای شمال تا 40 درصد نازك تر و 10 تا 15 درصد كم عرض تر شده اند.
* پدیده ال.نی.نو، به كرات و به طور شدیدتر و پایدارتری اتفاق افتاده است.
* فصل رویش تا حدود 1 تا 4 روز در هر دهه، در عرض 40 سال گذشته طولانی تر شده اند.
* پرندگان، گیاهان، حشرات وماهیان به طرف قطب ها وعرض های بالاتر تغییر مكان داده اند.
پیامدهای مصرف :
1- تهی شدن منابع :
منابع طبیعی به منابع تجدید شونده و غیر تجدید شونده تقسیم می شوند . ذخایر غیر تجدید شونده میزان مشخصی دارند . مثلاً یک منبع گاز به میزان مشخصی گاز دارد و به هر مقدار که از آن برداشت شود ، به همان اندازه از ذخایرش کاسته خواهد شد . تا اینکه بر اثر تداوم برداشت از آن منبع بالاخره ذخایر آن پایان می یابد . اگر از ذخایر برداشت شده استفاده بی رویه شود منابع سریعتر از آنچه که باید تهی خواهد شد . این وضعیت در مورد منابع تجدید شونده نیز صدق می کند . در صورتی که از منابع تجدید شونده نیز برداشت بی رویه گردد این خطر وجود دارد که این منابع نیز تبدیل به منابع غیر تجدید شونده شده و به شکلی تهی گردند که دیگر قابلیت برداشت از آنها فراهم نباشد . به عنوان مثال آنچه که در سالهای اخیر در مورد منابع آب اتفاق افتاده است ناشی از برداشت بی رویه و عدم مدیریت صحیح منابع آب می باشد. متاسفانه بدلیل سوء مدیریت ها و عدم فرهنگسازی مناسب در مورد مصرف بهینه آب میزان برداشت از سفره های زیر زمینی آب بسیار بیشتر از ظرفیت سفرهاست و این امر موجب شده است که در بسیاری از مناطق ما شاهد بحران آب باشیم . مصرف انواع مختلف کالاها نیز به همین صورت منابع و ذخایر طبیعی را تحت فشار قرار می دهند . برق یکی از حاملهای انرژی است که در اقصا نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و امروز ضرورت انکارناپذیر در زندگی بشر دارد و بطور فزاینده ای نیز وابسته به سوختهای فسیلی است . خوب است بدانیم مصرف برق در قسمت خانگی در کشور ما بیش از سه برابر کشورهای پیشرفته دنیاست . و با توجه به وابستگی شدید تولید برق به سوختهای فسیلی مصرف بیش از اندازه برق موجب می شود که ذخایر سوختهای فسیلی تحت فشار بیشتری قرار گیرد . و این زخایر ارزشمند سریعتر از آنچه که پیش بینی شده است ، خالی خواهد شد . این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که ذخایر زیر زمینی نفت و گاز با ارزش تر از آن هستند که ما بخواهیم با سوزاندن ، آنها را به هدر دهیم .

نوع مطلب : مدیریت محیط زیست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 فروردین 1390
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 11:47 ب.ظ
スーパーコピー時計勢揃い!ブランド時計コピーが業界1安い
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 11:47 ب.ظ
ブランド時計コピー
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 11:46 ب.ظ
スーパーコピー財布商品,激安ブランドコピー,ルイヴィトン財布コピー,シャネル財布コピー,グッチ財布コピー
یکشنبه 18 فروردین 1398 04:11 ق.ظ
品質が保証しております,超人気ブランドコピー激安スーパーコピーブランド通販優良店,定番人気ブランド スーパーコピーご紹介します
شنبه 22 دی 1397 03:38 ب.ظ
кредиты онлайн в украине
взять онлайн кредит
кредиты онлайн
интернет кредит на карту
кредит без отказа онлайн
شنبه 22 دی 1397 03:32 ب.ظ
кредит на карточку онлайн
кредит онлайн на банковскую карту
кредит онлайн на банковскую карту
оформить кредит онлайн
кредит через интернет украина
شنبه 22 دی 1397 03:22 ب.ظ
кредиты через интернет
он лайн кредит
кредит на карту онлайн
кредит онлайн на карту украина
кредит украина онлайн
شنبه 22 دی 1397 03:12 ب.ظ
кредит на картку
кредит в интернете украина
кредиты онлайн на банковскую карту
взять кредит онлайн
кредити онлайн україна
شنبه 22 دی 1397 03:02 ب.ظ
кредит без отказа срочно украина
кредиты онлайн на карту
кредит на карту срочно
кредит online
кредит срочно без отказа
جمعه 21 اردیبهشت 1397 07:48 ب.ظ
кредит на карту онлайн без отказа срочно
онлайн кредиты без фото паспорта
кредит наличными без отказа
взять кредит онлайн без отказа в
украине
кредит онлайн без отказа
на карту
кредит онлайн 24 7
взять кредит онлайн на банковскую карту
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 09:08 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's blog
link on your page at suitable place and other person will also do
similar in favor of you.
یکشنبه 2 مهر 1396 07:56 ق.ظ
Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
دوشنبه 13 شهریور 1396 01:19 ب.ظ
Hi, this weekend is nice in support of me, as this time
i am reading this fantastic educational article here at my house.
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:40 ق.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity on the topic of unpredicted feelings.
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:06 ب.ظ
Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was
wanting to know your situation; we have created some nice procedures and we
are looking to exchange techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if
interested.
چهارشنبه 21 تیر 1396 04:29 ق.ظ
These are genuinely fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good factors here. Any way
keep up wrinting.
پنجشنبه 18 خرداد 1396 10:01 ق.ظ
This is a beautiful picture with very good light-weight :)
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:37 ق.ظ
Amazing issues here. I am very happy to peer your post. Thank you a
lot and I am having a look ahead to contact you.

Will you kindly drop me a e-mail?
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:06 ق.ظ
You actually make it appear really easy with your
presentation however I find this matter
to be actually something which I feel I'd by no means understand.
It kind of feels too complicated and extremely broad for me.
I'm taking a look forward on your subsequent post, I'll attempt to get the hold of
it!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:59 ق.ظ
Nice answers in return of this matter with solid arguments and telling
all regarding that.
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:04 ب.ظ
This piece of writing will help the internet users for setting up
new web site or even a weblog from start to end.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 11:13 ب.ظ
Now I am going away to do my breakfast, when having my
breakfast coming again to read further news.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 07:59 ب.ظ
Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing such things,
therefore I am going to tell her.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی