تبلیغات
زیست محیط زمین - کیفیت منابع آب کارست
زیست محیط زمین
یادمان باشد که زمین باید زنده بماند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسـم الله الـرحمن الـرحیـم

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد و با اهداء‌ سلام به شما کاربر و دوست گرامی.
محیط زیست زمین یکی از مهمترین ارکان سلامتی بشر است، که اگر به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، باعث بروز مشکلاتی برای انسان می شود. پس وظیفه تک تک افراد بشر، حفظ این موهبتی است که خداوند به انسان ها عطا نموده است. در این وبلاگ سعی شده تا بیشتر مسائلی که در رابطه با زیست محیط است مورد بررسی قرار بگیرد. لطفا در صورت بازدید از صفحات این وبلاگ ، و در صورت تمایل، من را از نظرات و پیشنهادات خود، در جهت هر چه بهتر شدن این وب بی بهره نگذارید.
با تشکر از شما دوستان عزیز
خدانگهدار.


مدیر وبلاگ :حسین کریمی
نویسندگان

همانطورکه می دانیم یکی از منابع تأمین کننده آب شرب بسیاری از کشورها و حتی دربرخی مناطق تنها منبع تأمین کننده آب شرب منابع آب کارست

می باشد. مطالعات كیفی منابع آب كارستی در كشوری مثل ایران كه 11% سطح آن را سازند های آهكی می پوشاند از اهمیت خاصی بر خوردار است.

به طورکلی منابع آب کارست ازنظرکیفی بسیارمطلوب می باشد.بنابراین مهمترین موضوع حفاظت ازکیفیت خوب این منابع است .

جهت حفظ و نگهداری منابع کارست از آلودگی لازم است رفتار آلاینده ها و همچنین عوامل طبیعی که این رفتارها را کنترل می کنند،شناخته شوند.

مهمترین مسائلی که  با آلودگی منابع آب کارست ارتباط پیدا می کند عبارتند از :                                                      

1) شناخت مهمترین منابع آلوده کننده و آشنایی با خصوصیت آنها.                                       

2) تعیین انواع اصلی آلوده کننده ها درمنابع کارست .                                                      

3) رفتارسنجی آلوده کننده ها در کارست .                                                                     

عوامل بالقوه آلایندگی منابع آب کارست:                                                                      

آبخوانهای کم عمق درسفره های کارستی به شدت توسط آلودگی ها آسیب پذیر هستند. از آنجا که شبکه درز و شکاف دار و شکستگی ها وساختارهای انحلالی و تخلخلی ثانویه توسعه یافته و کاربری زمین به صورت سنتی و جاذبه های توریستی و گردشگری ناشی ازمورفودینامیک های آهکی با دیوارهای پرشیب و شگفت انگیز ،آبشارهار و تند آب های جذاب و تماشایی و غارها و مغاره های متعدد موجب هجوم افراد به دامنه طبیعت می گردد که آلودگی محیط زیست و در پی آن آلودگی منابع آب را به همراه خواهد داشت .                                                              

1) فعالیتهای کشاورزی و کاربری غیراصولی زمینی درقلمروهای کارستی

کاربری اراضی دربخش کشاورزی و باغداری به صورت سنتی باعث آسیب پذیری قشر خاک روی سنگ کارست می گردد . استفاده از سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی و حیوانی درمزارع و باغات خطر آلوگی آبها را در دراز مدت به ویژه در محل رودخانه ها افزایش می دهد.            

افزایش مساحت دیم زارها و شخم اراضی شیب دار به ارتفاعات بالاتری درقلمرو و کارستی کشیده شده و در نتیجه سنگ کارست ورخنمون یافته و پوشش خاک روی آنها فرسایش یافته از آنجا که پوشش خاک روی سنگ کارست عامل مهمی در پالایندگی آبها می باشد با از بین رفتن این پوشش خاک زه آب های آلوده از روی اراضی زراعی و یا فضولات دامی حل شده در آب قادرند و به درون سنگ کارست نفوذ کنند .                                                                   

بیشترین و در عین حال معمولترین نتیجه فعالیتهای کشاورزی افزایش نیترات در آب زیرزمینی می باشد.                                                                                                                 

قابلیت انحلال زیاد نیترات در آب موجب می شود که درفازآبی قابلیت حرکت زیادی داشته باشد و به سختی جذب کلوئیدهای رسی خاک گردد وقتی آب درخاک حرکت می کند نیترات واقع درمنافذ خاک رادرخود حل می کند و به عنوان یک آلوده کننده به آب زیرزمینی می رسد . نیترات در آبهای شدیداًاکسیداسیون حالت پایدارنیتروژن است و بدون تبدیل و تأخیردرآب زیرزمینی به حرکت خود ادامه می دهد. بیماری مت هموگلوبین درکودکان ایالات متحده گزارش شده است که از آب با نیترات بالای  ppm 45  برای آشامیدن استفاده می کرده اند. حداكثر مقدار مجاز نیترات برای آب آشامیدنی 50 میلی گرم بر لیتر گزارش شده است.  

مطالعات صورت گرفته درمناطق مختلف ایران به منظورتصفیه آلودگی یون نیترات ناشی ازمصارف بیش ازحد کودهای شیمیایی نیتراته نشان می دهد که غلظت نیترات دراین مناطق بیش ازحد مجاز می باشد . منشاء نیترات در آب زیرزمینی فعالیت های انسانی و نفوذ پسابها و فاضلابهای شهری وآبشوئی کودهای شیمیایی مصرفی درفعالیتهای کشاورزی است .

2) فاضلابهای شهری و خانگی                                                                                   

به طور کلی مناطق شهری با تراکم های مختلف جزء منابع آلوده کننده آبهای زیرزمینی می باشند بیشترین تأثیر توسط ابنیه های است که فاضلاب آنها مستقیماً وارد آب زیرزمینی می گردد و هیچگونه سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب ندارند و مستقیماً بر روی سطوح کارستی قراردارند و یا نزدیک به نواحی کارستی که درجه کارستیفیکاسیون بالایی دارند ، می باشند.      

شکافهای سنگی و سنگچال ها و حفرات منطبق بر درزه ها مناسب ترین موقعیت را برای تخلیه فاضلابها دارند. انتقال فاضلابها به دورن سیستمهای درز و شکاف سازندهای کارستی خطرآلودگی سیستم زهکشی کارست را به همراه دارد. درهندوستان زهکشی فاضلابها به درون سنگچال های کارستی حومه شهر رایپور منجربه آلودگی بیولوژیکی آب و بیماری های ناشی از آن گردید                                                             

آلودگی های ناشی ازفاضلاب های شهری عمدتاً شامل ترکیبات ارگانیک ،فسفاتها،آمونیوم ،نیترات،باکتری ها،ویروسها و پاک کننده ها و ضدعفونی کننده ها می باشد .

یکی دیگرازمنابع مهم آلودگی که خیلی هم معمولی می باشد و ترکیبی ازآلاینده ها ی متعدد را شامل می شود . روانابهای سطحی می باشد که درسطح شهرجاری می شوند .                         

جریانهای ناشی ازبارندگی که ازپشت بام منازل سرازیرمی گردد حاوی مقادیرقابل توجهی مس و روی  می باشد که حاصل عملکرد بارنهای اسیدی است .

3) پسابهای صنعتی

 اکثرکارخانجات به دلیل عدم وجود سیستم مناسب تصفیه فاضلاب صنعتی فاضلاب خود را درمحیط آزاد تخلیه می کنند . نتایج حاصل ازبارآلودگی صنایع نشان می دهد که میزان فلزات سنگین (کروم- کادمیوم و آهن و سرب و روی) درپسابهای صنعتی موجب آلودگی آب های زیرزمینی و ازتهدیدکننده های جدی محیط زیست محسوب می شود .یون های فلزی در آب های زیرزمینی  تحت تاثیر چندین پروسه مثل اكسیداسیون ،احیا جذب ،انحلال وبارندگی كنترل می شوند  .جذب این یونها بستگی به  اسیدیته   و فشار دی اكسید كربن دارد.

4) دفن زباله ها و مواد معدنی درشکافها و سنگ چالهای کارستی :

وجود شکافهای بزرگ کارستی و ویژه سنگچالها موقعیت مناسبی را برای مدفون کردن زباله ها دارند ، دراین نواحی به علت زیاد بودن قابلیت هدایت هیدرولیکی درجهت عمودی آبهای نفوذی با سرعت به ناحیه اشباع می رسند و باعث آلودگی منابع آب کارست می گردند . آلوده کننده هایی که ازمحل دفن زباله ها و مواد معدنی حاصل می شوند شامل نیتروژن آلی و آمونیوم وCOD   می باشد ضمناً ترکیبات غیرآلی (برای مثال کلروسدیم ) به بیش ازیک گرم درلیترمی رسند.

درمحل دفن مواد معدنی فلزاتی مانند آهن و منگنز میتواند به راحتی وارد منابع آب کارست گردنند . شرایط حضورگازهایی مثل نیتروژن ،متان و سولفید هیدروژن درمحل دفن زباله ها وجود دارد که می توانند درآلوده نمودن منابع آب کارست موثر باشند .

5) منابع شورکننده عمومی ترین آلوده کننده آبهای شیرین زیرزمینی : 

  هدایت الکتریکی آب درسازندهای کارستی اگرتوسط  گنبدهای نمکی ،تبخیری یا سازندهای نمکی نا خالص نشده باشند کمتر از 500 میکروموس است .          

منابع احتمالی شوری آبهای زیرزمینی عبارتند از نمک محلول ،پیشروی آب شور دریا و دریاچه ها، بلورنمک و لایه هایی از سنگهای نمکی ،شورابهای حوضه های نفت و گاز ،جریان بازگشتی آبیاری و تبخیر.. 

همچنین کاربرد نمک جهت جلوگیری  از یخ زدگی درجاده ها و بزرگراهها،استفاده می شود می تواند باعث آلودگی آب گردد.اگر نمك از جاده هایی كه در اثنای زمستان بر روی آنها پاشیده می شود، تراوش كند، حل شده و به داخل منطقه اشباع جریان می یابد.  دربسیاری از نقاط جهان ، استخراج منابع آب زیرزمینی برای مصارف مختلف دراثرکاهش کیفیت آبها مختل شده است .

                                                                                                                                                                                     

6-هیدرو كربن ها دیگر منابع آلوده کننده:

نشت مواد هیدرو کربن از تانکرهای گازوئیل  ودیگر مواد نفتی در داخل پمپ بنزین ها یا بنزین نشتی از یك تانكر انبار زیر زمینی  می تواند سبب آلودگی منابع آب گردد.

آلاینده های غیر قابل اختلاط سبک و سنگین شامل:

DNAPL ها ( هیدروکربن های هالوژنه سنگین) که معمولا از آب سنگین تر می باشند و روانگرایی آنها کمتر از آب است و اغلب آنها حلالیت کمی در آب دارند.  تری کلرواتیلن TCE یكی از رایج ترین این آلوده کننده ها میباشد که مقدار یک قاشق چای خوری  آن در 6.6 لیتر آب حل شود میتواند حجمی برابر 1450000 لیتر آب را آلوده کند. یک مجرای سیلابی را نشان می دهد که DNAPL به درون درز و شکاف های باز نشت کرده است. به محض رسیدن مواد  DNAPL به ناحیه اشباع چون این مواد سنگین تر از آب هستند در تمام طول مجرا به کف آن فرو می روند و فرو رفتگی ها را پرمی کنند . این مواد آهسته همراه جریان آب حرکت می کنند.

LNAPL ها ، هیدروکربن های معطر اجزاء اصلی محصولات نفتی مختلف مثل بنزین, گازوئیل, کروزین و ... میباشند. اغلب این ترکیبات سبکتر از آب هستند و حلالیت انها در آب کم است. این مواد به سرعت در آب حرکت می کنند. اگر نشت مداوم مثل نشت آلودگی از یک مخزن ذخیره زیرزمینی وجود داشته باشد لایه واضحی از مواد روی سطح آب تشکیل خواهد شد و غلظت اجزاء محلول آنها تا فاصله چندین صدمتری نقطه نشت اهمیت قابل توجهی پیدا می کند. اگر نشت آلودگی در یک فاصله زمانی کوتاه رخ دهد در این صورت یک جبهه از مواد آلوده کننده به سمت پائین دست و نسبتا سریع حرکت خواهد کرد وسیستم در یک زمان کوتاه مورد هجوم آلودگی قرار می گیرد.

رفع این نوع آلودگی در آبخوان ها ی كارستی بسیار مشكل است.

نوع مطلب : راهکارهای پاکسازی آلودگی های زیست محیطی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 تیر 1389
دوشنبه 6 آذر 1396 05:36 ب.ظ
سلام! آیا می دانید اگر هر پلاگین برای حفاظت در برابر آن ها ایجاد کند
هکرها من در مورد از دست دادن همه چیزهایی که به سختی کار کرده ام، منفعلانه هستم. هر گونه پیشنهاد؟
جمعه 12 آبان 1396 07:34 ب.ظ
سلام این چیزی است که از موضوع خارج شد اما مایل بودم بدانم که آیا وبلاگها از ویراستاران WYSIWYG استفاده می کنند و یا اگر شما باید به صورت دستی با کد
HTML من بلافاصله یک وبلاگ می نویسم، اما هیچ دانش برنامه نویسی را نمی خواهم
برای دریافت راهنمایی از کسی که تجربه دارد. هر گونه کمک
بسیار ممنونم
شنبه 25 شهریور 1396 02:55 ق.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or
copyright infringement? My website has a lot of unique content I've either written myself or outsourced
but it appears a lot of it is popping it up all over the
internet without my agreement. Do you know any methods to help prevent content from being stolen? I'd
truly appreciate it.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:29 ق.ظ
When someone writes an article he/she maintains the plan of a user in his/her brain that how a user can understand it.
So that's why this article is perfect. Thanks!
چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:29 ق.ظ
Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
you happen to be a great author. I will make sure to bookmark your
blog and definitely will come back later on. I want to encourage you to continue your
great posts, have a nice holiday weekend!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:41 ق.ظ
This piece of writing is really a good one it assists new net viewers, who
are wishing in favor of blogging.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 08:02 ق.ظ
Wonderful blog! I found it while searching
on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed
in Yahoo News? I've been trying for a while but I
never seem to get there! Cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی