تبلیغات
زیست محیط زمین - ضوابط كلی انتخاب محل – آماده سازی با روشهای مختلف دفن
زیست محیط زمین
یادمان باشد که زمین باید زنده بماند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسـم الله الـرحمن الـرحیـم

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد و با اهداء‌ سلام به شما کاربر و دوست گرامی.
محیط زیست زمین یکی از مهمترین ارکان سلامتی بشر است، که اگر به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، باعث بروز مشکلاتی برای انسان می شود. پس وظیفه تک تک افراد بشر، حفظ این موهبتی است که خداوند به انسان ها عطا نموده است. در این وبلاگ سعی شده تا بیشتر مسائلی که در رابطه با زیست محیط است مورد بررسی قرار بگیرد. لطفا در صورت بازدید از صفحات این وبلاگ ، و در صورت تمایل، من را از نظرات و پیشنهادات خود، در جهت هر چه بهتر شدن این وب بی بهره نگذارید.
با تشکر از شما دوستان عزیز
خدانگهدار.


مدیر وبلاگ :حسین کریمی
نویسندگان

دفن بهداشتی  زباله یعنی انتقال مواد زائد به محل ویژه – تخلیه – لایه بندی و متراكم نمودن آن با پوششی از خاك .

انتخاب محل : محلی كه برای دفن انتخاب می شود بایستی با توجه به رشد جمعیت محل با وسعت مناسب انتخاب شود و جوابگوی نیازها تا 30تا 40سال آینده باشد . فاصله محل تا مركز جمعیت بایستی 10تا 20كیلومتر منظور گردد و مطالعات اولیه با نقشه برداری از نظر توپو گرافی مشخص شود .

مطالعات زمین شناسی – هیدرولوژی – زهكشی طبیعی منطقه – خاك پوششی – قابلیت دسترسی – هواشناسی – بادهای غالب و … مقبولیت عمومی – مسائل بهداشتی با دقت انجام می گیرد و آماده سازی می شود .

آماده سازی محل دفن : پس از انتخاب محل بر اساس ضوابط بایستی جهت آماده سازی محل جاده كشی – تسطیح – نصب باسكول – اتاق نگهبانی – فنس كشی – برق ـ آب و … اقدام شود .

 

جلوگیری از نشت شیرابه زباله به داخل آب : بایستی جهت جلوگیری از نشت شیرابه تدابیری اتخاذ می گردد . شیب بندی مناسب 2 تا 4 درصد و برای شیب های جانبی تا30درصد و ایجاد سد یا حفاظ 3 متری خاك برای جلوگیری از نفوذ سیلاب و آبهای سطحی بسیار موثر است . در صورتیكه جایگاه دفن زباله مجاور دریا و یا روی سفره آبی  آبهای زیر زمین باشد یا حركت شیرابه بطرف سفره ها انجام شود آبهای زیر زمینی آلوده می شوند . همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب باعث سختی آب می شود . شیرابه زباله بشدت سمی است و علاوه برداشتن CO2 دارای BOD5  دو تا سه هزار میلی گرم در لیتر و COD   سی تا چهل و پنج هزار میلی گرم در لیتر است . و عناصری نظیر كلرور سولفات – منیزیوم – فسفر – كلسیم – آهن – سدیم – پتاسیم – نیترات – آزت آلی و آمونیاكی و جامدات معلق را به آبها وارد می نماید . شیرابه با روشهای فیزیكی – شیمیایی و بیولوژیكی تصفیه می شود .

 

ماده پوشش زباله : برای پوشش زباله هر نفر در سال حدود 1 متر مكعب خاك پوششی لازم است و حجم خاك پوششی مورد نیاز یك چهارم تا یك پنجم حجم كل زباله فشرده شده توصیه می گردد . پوشش نهائی بایستی 60سانتیمتر خاك باشد .

 

كنترل بو:  بو بوسیله پوشش سریع زباله – بستن شكافها و حفره ها و استفاده از مواد از بین برنده بو مثل اورتو – دی – كلرو- بنزن به نسبت یك بیست و پنجم با آب و مصرف به مقدار 5000لیتر در هكتار است . كنترل آتش سوزی هم بایستی در محلهای دفن صورت گیرد .

روشهای مختلف دفن بهداشتی زباله :

روشهای زیر برای دفن زباله وجود دارد :

1-    بصورت مسطح Area Method

وقتی كه زمین برای گود برداری مناسب نباشد بعد از تخلیه زباله بصورت نوار باریكی 40تا 75 سانتیمتری روی زمین تسطیح و فشرده می شوند تا به ضخامت 180تا 300سانتیمتر برسند و آنگاه روی آنها قشری خاك به ضخامت 15 تا 30سانتیمتر می ریزند و فشرده می نمایند . عرض هر لایه فشرده نباید از 240سانتیمتر تجاوز نماید .

2-    روش سراشیبی Ramp Method

وقتی كه خاك  كمی برای پوشش زباله باشد و در مناطق كوهستانی و یا كم شیب از این روش استفاده می نمایند . زاویه شیب مورد نظر با زمین 30 % است و عرض باریكه با توجه به شیب سطح در طول عملیات با نقشه برداری و شدت ترافیك تردد ماشین  آلات طراحی می شود . در این روش ابتدا شیاری به موازات دامنه سراشیبی ایجاد می شود و اولین لایه زباله در داخل شیار جایگزین می شود و سپس مثل روس مسطح ادامه می یابد .

3- روش ترانشه یا گودالی Trench Method

در مناطقی كه خاك با  عمق كافی در دسترس است و سطح آبهای زیر زمینی به اندازه كافی پائین است ترانشه هائی به طول 30تا 120متر و به عمق 1 تا 4 متر و عرض 5/4 تا 15 متر حفر می شود و زباله در آن ریخته و با خاك ریز به ضخامت 10تا 30سانتیمتر پوشانده می شود . هزینه این روش بعلت گود برداری زیاد بسیار زیاد است .

4-روش دره ای با شیب بسبتاً زیاد Ravine Method

در مناطقی كه گودالهای مصنوعی یا دره های مصنوعی وجود دارد از آنها استفاده می نمایند و فقط بایستی زمین شناسی منطقه – ویژگی های خاك منطقه و ضعیت آبهای سطحی و زیر زمینی – سیستم جمع آوری زباله مد نظر قرار گیرد .

5-    روش معمول در زمینهای باطلاقی

در شرایط اضطراری می توان از زمینهای باتلاقی استفاده نمود ولی بایستی كنترل آلودگی صورت گیرد . زهكشی مناسب – احداث سد مطمئن با مصالح و ایزولاسیون با 30تا 40سانتیمتر خاك رس كوبیده مهم است .

6-    دفن در زمینهای ساحلی

عملیات دفن بایستی با توجه به سطح زیر زمین – میزان و نوع زباله صورت گرفته تا آب الوده نشوند و مثل روش روش فوق است . بایستی محل ایزوله شود .

فضای لازم جهت دفن بهداشتی زباله :

جهت برآورد فضای لازم برای دفن بهداشتی زباله بایستی جمعیت و تولید سرانه زباله آنها را دقیقاً بدانیسم و همچنین نرخ رشد این جمعیت و سرانه آن را تا 30الی 40سال آینده برآورد نموده تا بتوانیم زمین مورد نیاز برای دفن بهداشتی زباله را در نظر بگیریم .

بنابراین فضای مورد نیاز برای دفن زباله تابع جمعیت ، میزان خاك پوششی ، امكانات بازیافت ، دانسیته و ضخامت قشر زباله دفن شده است .

 

گازهای متصاعد شده از زباله :

وقتی كه زباله به ایستگاه دفن منتقل و با هر یك از روشهای موجود دفن می گردد بعلت وجود فعل و انفعالات بیولوژیكی و شیمیایی از زباله گازهائی بوجود می آید كه حتی الامكان بایستی جمع آوری شده و برای تولید انرژی مصرف گردند .

این گازها شامل آمونیوم ، دی اكسید كربن ، منواكسید كربن ، هیدروژن ، سولفید هیدروژن ، متان ، نیتروژن و اكسیژن هستند .

گازهای متان و دی اكسید كربن گازهای اصلی تولید شده ناشی از تجزیه غیر هوازی تركیبات آلی زباله می باشند كه بیش از 90درصد حجم گازهارا  جامد را تشكیل میدهند.

اگر غلظت گاز متان در هوا بین 5   الی  15     درصد برسد عمل انفجار به وقوع خواهد پیوست البته وجود گاز متان در لایه های زباله به علت عدم حضور اكسیژن باعث انفجار نمی گردد، اما در هر صورت بایستی بصورت كنترل شده به اتمسفر تخلیه گردد .

اگر گاز متان با روش كنترل نشده به اتمسفر تخلیه گردد می تواند در زیر ساختمانها و یا سایر فضاهای مسدودی كه مجاور یثا روی زمین های پر شده از زباله بنا گردیده اند متراكم گردد .

گاز متان از هوا سبك تر است ولی انیدرید كربنیك co2 در حد 5/1 بار از هوا و 8/2 بار از متان غلیظ تر است و بنابراین در محل دفن زباله متراكم می شود و با توجه به وزن مخصوص خود به اعماق محل دفن حركت می كند .

گاز انیدرید كربنیك با عبور از لایه های زیرین در آبهای زیر زمینی نفوذ می كند و در آن حل می شود و باعث سختی آب می شود :

با تولید اسید كربنات كلسیم یا منیزیوم را در خود حل كرده و در واقع علت اصلی افزایش سختی آبهای زیر زمینی در مناطق دفن زباله وجود گازكربنیك در لایه های دفن است . این گاز PH آب را پائین می آورد .

برای جمع آوری و كنترل گازها معمولاً از لوله های مشبكی استفاده می كنند كه در لایه های شنی كف زمین تعبیه شده است. گازها بصورت جانبی در زیر خاك حركت می كنند .

 اگر تهویه گاز از اماكن دفن بصورت جانبی امكان پذیر نباشد الزاماً باید از لوله های عمودی انتقال گاز  استفاده نمایند تا گاز پمپاژ شده به اتمسفر رها گردد .

استفاده از لایه های رسی شنی برای كنترل گاز و جلوگیری از نفوذ بی رویه آن به اعماق زمین یك روش معمول در اماكن بهداشتی زباله است .

شیرابه زباله :

شیرابه زباله باید در محل دفن بماند و یا به منظور تصفیه انتقال داده شود . شیرابه زباله مایعی است بسیار سمی . حركت شیرابه درون زمین صورت گرفته و بسته به جنس مواد اطراف آن ممكن است درجهات جانبی نیز حركت كند . میزان تراوش شیرابه از بستر محل دفن را می توان با فرض آنكه موانع واقع در زیر محل دفن تا بالای سفره آب زیر زمینی بحالت اشباع بوده و لایه نازكی از شیرابه در بستر محل دفن موجود باشد . با استفاده از قانون دارسی Darsy’s Law تخمین می زنند.

سوزاندن زباله :

تقریباً تمام زباله ها را بجز مواد اینرت ( مصالح ساختمانی ، آهن آلات ، و … ) قابل سوختن هستند . با سوزاندن زباله 90% حجم آن كاهش می یابد و از گرمای حاصل از سوختن می توان بهره برداری كرد .

مخارج تاًسیسات سوزاندن زباله بسیار سنگین است و اثرات آن بر محیط زیست نیز مشكوك بنظر میرسد و گاز های ناشی از سوزاندن اثرات بدی روی محیط زیست می گذارند . گازهای SO2 و HCL در شدت استهلاك خود تاًسیسات زباله سوز هم دیده می شوند .

 

 

نكات مثبت سوزاندن زباله :

-         كاهش بسیار زیاد حجم زباله

-         استفاده از گرمای آزاد شده

-         دفع مواد پلاستیكی

-         جدا كردن فلزات جهت استفاده مجدد

نكات منفی سوزاندن زباله

- ایجاد آلودگی هوا

-         احتمال دخول نمكهای حلال در آبهای زیر زمینی پس از انباشتن باقی مانده زباله

-          هزینه بسیار زیاد

كمپوست یا كود سازی از زباله :

سالهاست كه در كشورهای مختلف از زباله برای تولید كمپوست ( كود گیاهی ) استفاده می شود . اولین بار آزمایشات عملی كمپوست طی سالهای 41-1926 توسط واكس من waksman و همكاران او انجام شد . گوتاس – بكاری – چوبانگولوس از پیشتازان این علم و فن هستند .

در ایران استفاده از مواد زائد گیاهی در روزگاران گذشته مورد توجه بوده است . در سال 48 در اصفهان و در سال 51 اولین كارخانه كودگیاهی تهران تاًسیس شد .

برای ساختن كمپوست بایستی تجزیه مواد زائد صورت گیرد و این تجزیه به دو صورت هوازی و بی هوازی است . در تجزیه هوازی ارگانیسم ها اكسیژن موجود در محیط را مصرف كرده و از مواد آلی تغذیه می كنند و در این واكنشها موادی مثل ازت – فسفر – كربن – و سایر مواد غذائی به مصرف و تغذیه پروتوپلاسم سلولی این موجودات می رسد و با تنفس ارگانیسم co2 خارج می گردد . در مقایسه با ازت گیاه به كربن بیشتری نیاز دارد . 3/2 كربن مصرف شده بصورت co2  دفع می شود و 3/1 باقی مانده با ازت در ساختمان سلولی شركت می كند .

بعداز مرگ میكرو ارگانیسم ها كربن و ازت آنها در دسترس تجزیه كنندگان قرار می گیرد . اگر نسبت C/N متعادل باشد ازت بصورت آمونیاك آزاد می شود و تحت شرایط خاصی بصورت NO3 اكسیده می شود .در نتیجه اكسیداسیون كربن به اكسید كربن مقداری انرژی بصورت حرارت آزاد می شود این حرارت ممكن است به 70 درجه سانتی گراد برسد . اگر حرارت بیش از 65 تا 70باشد فعالیت میكرو ارگانیسم ها كاهش می یابد .

میكرو ارگانیسم ها ی مزو فیلیك در حدود 45 درجه سانتی گراد و با كتریهای ترموفیلیك در حدود 45تا 65 درجه سانتی گراد را تحمل كرده و در این دما فعال هستند .

اكسیداسیون درحرارت های ترموفیلیك سریع تر از مزوفیلیك است و زمان كمتری برای تثبیت و تجزیه مواد لازم است . در عملیات هوازی كه بخوبی صورت گیرد بو تولید نمی شود و اگر بوئی تولید شود بایستی با زیر و رو كردن عمل هوادهی صورت گیرد .

لازم به ذكر است كه بجز ازت و كربن در كمپوست مواد دیگری نظیر فسفر – پتاس و عناصر غذائی كه برای رشد گیاهان مورد نیاز است به وفور یافت می شود .

در تجزیه بی هوازی ازت موجود در مواد آلی به اسیدهای آلی و آمونیاك تبدیل می شود و كربن در تركیبات آلی جدا شده و به متان احیاء می شود . قسمت مهمی از گازهای تولیدی مثل متان و SH2 كه با بوی خاصی همراه است از تجزیه بی هوازی در طبیعت هم یافت می شود ( در مردابها ) .

در شرایط بی هوازی بعلت نا مناسب بودن شرایط زندگی و مغایرت محیط برای زیست این موجودات و در حدود 6 ماه الی یكسال نیاز دارد .

در تهیه كمپوست به روش غیر هوازی مواد آلی شكسته شده و در غیاب اكسیژن از طریق احیاء متان – هیدروژن مواد آلی شكسته شده و در غیاب اكسیژن از طریق احیاء متان – هیدروژن سولفوره و دیگر گازها كه عموماً موجب تعفن توده های كمپوست می گردد به وجود می آید .

تجزیه مواد در توده كمپوست نتیجه فعالیت بسیاری از گروهها ی مختلف باكتریها – قارچها – اكتینومیست ها و پرتوزوآ و سایر موجودات ریز كه در مواد آلی هستند است . ابتدا دمای توده ماده زائد جامد با بیرون یكسان است و سپس با فعالیت باكتریها ی مزوفیلیك درجه حرارت بالا رفته و با تولید اسیدهای آلی PH پائین می آید .

بعد از درجه حرارت 40درجه سانتی گراد باكتریهای ترموفیلیك فعالیت می كنند و جایگزین باكتریهای مزوفیلیك می شوند و با‌ آزاد كردن آمونیاك از ازت محیط را شدیداً قلیایی می كنند . در درجه حرارت 60درجه سانتی گراد قارچها ی ترموفیلیك از بین رفته و واكنش بوسیله باكتریهای تشكیل دهنده اسپور و اكتینو میست ها ادامه می یابد  و سپس وقتی كه مواد تجزیه شدند واكنش كند شده و حرارت كمپوست سرد می شود . این مراحل 5 روز طول می كشد و كمپوست دارای بوی خاصی است وقتی درجه حرارت به زیر 60 درجه سانتی گراد برسد قارچها ی ترموفیلیك به عمل خود ادامه داده و سلولز را تحت تاًثیر قرار می دهند كه نتیجه عمل باز هم كاهش حرارت توده كمپوست است تا به درجه حرارت محیط برسد . وقتی درجه حرارت به 40 درجه سانتی گراد برسد باكتریهای مزوفیلیك مجدداً فعال می شوند و كمپوست به مرحله رسیدگی می رسد كه این عمل تا چند هفته طول می كشد و در طول این مدت PH قلیایی می ماند و مرحله رشد ماكروفون ها می رسد . در این مرحله آنتی بیوتیك ها تشكیل می شوند كه باعث مرگ بسیاری از باكتریها ی مفید و مضر می شوند و در مرحله آخر حرارت كمپوست بطور جزئی زیاد می شود كه واكنش های ثانویه اتفاق می افتد و كمپلكس های مختلف موجب تولید اسید هیومیك و گاهی هوموس می شود .

روشهای تهیه كود از زباله :

1-     روش Windrows

2-     روش حوضچه ای Pits

3-     روش توده های سطحی با هوادهی بدون برگشت هوا Stacks

4-     روش توده های سطحی با هوادهی مصنوعی با برگشت هوا Stacks

اهمیت C/Nو درجه حرارت در كمپوست :

درجه حرارت عامل بسیار مهمی در كمپوست محسوب می شود . درجه حرات زیاد باعث از بین بردن عوامل بیماری زا و بذور علفهای هرز است . حداكثر درجه حرارت در فرآیند كمپوست 70 درجه سانتی گراد است و حرارت اپتیمم 60 درجه سانتی گراد است . اگر حرارت خیلی زیاد شود باعث افت ازت و تصعید آمونیاك می شود . در هر صورت افت ازت در درجه حرارت بالا در قبال از بین رفتن عوامل بیماری زا – بذر علف هرز و مبارزه با مگس در شرایط بهتر را نمی توان نادیده گرفت

نوع مطلب : مدیریت محیط زیست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 11 مرداد 1389
دوشنبه 31 تیر 1398 12:11 ق.ظ
levitrabuy levitra online viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">generic viagra prices</a>
چهارشنبه 26 تیر 1398 08:21 ق.ظ
how to maximize viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">www.viagraforsalemsn.com/</a>
یکشنبه 2 تیر 1398 10:57 ب.ظ

You actually explained that exceptionally well.
cialis sale online cialis side effects if a woman takes a mans cialis cialis en 24 hora cialis for sale cialis italia gratis cialis therapie cialis from canada cialis 100mg suppliers enter site natural cialis
شنبه 1 تیر 1398 03:58 ب.ظ

Regards! A good amount of info.

where to buy cialis in ontario how to purchase cialis on line generic cialis tadalafil cialis sans ordonnance import cialis cialis 20 mg effectiveness cialis pas cher paris look here cialis cheap canada cialis en 24 hora order cialis from india
جمعه 31 خرداد 1398 11:17 ب.ظ

With thanks! Valuable stuff.
cialis professional yohimbe cialis prezzo al pubblico precios de cialis generico cialis for sale in europa cialis para que sirve cialis super acti chinese cialis 50 mg tadalafil tablets generic cialis at walmart prices on cialis 10 mg
جمعه 31 خرداد 1398 07:25 ق.ظ

You actually reported it fantastically!
only best offers 100mg cialis dose size of cialis cilas no prescription cialis cheap cialis diario compra we like it cialis price buy generic cialis buying cialis in colombia cialis online nederland how do cialis pills work
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:15 ب.ظ

Kudos. I appreciate it!
cialis kamagra levitra try it no rx cialis cialis australia org cialis 5 mg 5 mg cialis pharmacie en ligne only best offers cialis use cialis 5mg cialis online safe site to buy cialis online cialis per paypa
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:26 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis generic availability cialis farmacias guadalajara cialis great britain cialis authentique suisse we like it cialis soft gel cialis prezzo al pubblico only here cialis pills we choice free trial of cialis cialis generico lilly cialis professional yohimbe
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:11 ق.ظ

You explained it exceptionally well.
cialis super kamagra cialis tablets for sale cialis et insomni can i take cialis and ecstasy cialis australia org canada discount drugs cialis we like it cialis price generic cialis pro cialis flussig low cost cialis 20mg
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:25 ق.ظ

With thanks! A lot of tips!

import cialis cialis 200 dollar savings card try it no rx cialis prix de cialis we choice cialis pfizer india cialis prezzo in linea basso click here to buy cialis what is cialis cialis 100mg suppliers buy brand cialis cheap
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:29 ب.ظ

Very good facts, Many thanks!
cialis uk next day weblink price cialis cialis generico lilly venta cialis en espaa effetti del cialis sialis cialis 5mg prix cialis 100mg suppliers cialis for bph generic cialis tadalafil
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:10 ق.ظ

Seriously a lot of fantastic info.
look here cialis order on line prescription doctor cialis we like it cialis price effetti del cialis cialis 10 doctissimo cialis lilly tadalafi buy cialis uk no prescription canadian drugs generic cialis cialis rezeptfrei price cialis best
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:00 ق.ظ

With thanks, Quite a lot of postings!

brand cialis nl deutschland cialis online free generic cialis cialis diario compra generic cialis 20mg uk deutschland cialis online cialis 20 mg best price cialis generika in deutschland kaufen only best offers 100mg cialis overnight cialis tadalafil
شنبه 25 خرداد 1398 06:12 ق.ظ

Kudos! Numerous material!

cialis super kamagra deutschland cialis online click here cialis daily uk does cialis cause gout precios cialis peru prezzo di cialis in bulgaria import cialis generic cialis 20mg tablets callus chinese cialis 50 mg
جمعه 24 خرداد 1398 04:07 ب.ظ

Really a lot of valuable tips!
ou trouver cialis sur le net cialis online napol cialis free trial cialis diario compra cialis sicuro in linea cialis venta a domicilio warnings for cialis cialis italia gratis cialis without a doctor's prescription cialis cuantos mg hay
جمعه 24 خرداد 1398 06:05 ق.ظ
(Figure 1). Bгush off sοil and dry before storing.
جمعه 24 خرداد 1398 01:36 ق.ظ

Useful information. Thanks.
prezzo cialis a buon mercato recommended site cialis kanada get cheap cialis cialis online look here cialis order on line we use it cialis online store generic cialis at walmart cialis 100 mg 30 tablet cialis preise schweiz cialis rezeptfrei sterreich
جمعه 24 خرداد 1398 01:06 ق.ظ
Plaqnt your ptatοes in succession.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:57 ب.ظ
Іt's extremely easy tto grow potatos in a wide bin.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:13 ب.ظ
I boilеⅾ my eggѕ in a 24 dіploma C (75 F) ro᧐m.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:12 ب.ظ
You too can ave ɡreen tea or rгaѕpberry leaf tea.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:57 ق.ظ

You actually suggested this fantastically!
cialis coupons printable click here cialis daily uk preis cialis 20mg schweiz cialis 10 doctissimo buy cialis online cheapest opinioni cialis generico cialis ahumada enter site 20 mg cialis cost we use it 50 mg cialis dose tadalafil 5mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:51 ق.ظ
Minimіze coⅾfish fillets intgo ѕmɑller items.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:45 ق.ظ
Yoou tօo can havɡe grewen tea or raspberry leaf tea.
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:16 ق.ظ
Yoᥙu may use peat as an alternaive of soil.
چهارشنبه 22 خرداد 1398 10:20 ب.ظ
Dߋ not eatt any green potatoes - they're toxic!
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:54 ب.ظ

You stated this fantastically.
acquisto online cialis cialis kaufen bulk cialis we choice free trial of cialis we use it cialis online store pastillas cialis y alcoho cialis great britain buy original cialis cialis 20mg cialis coupons printable
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:46 ق.ظ
Raspberrу Clafouti Recipe + Largtеr Piϲture.
سه شنبه 21 خرداد 1398 11:12 ب.ظ
Olive oiⅼ iss important addіtionally ɑlong the
codfish.
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:53 ب.ظ
УES, these cinnamon rols include yeast.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی