تبلیغات
زیست محیط زمین - ضوابط كلی انتخاب محل – آماده سازی با روشهای مختلف دفن
زیست محیط زمین
یادمان باشد که زمین باید زنده بماند
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسـم الله الـرحمن الـرحیـم

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد و با اهداء‌ سلام به شما کاربر و دوست گرامی.
محیط زیست زمین یکی از مهمترین ارکان سلامتی بشر است، که اگر به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، باعث بروز مشکلاتی برای انسان می شود. پس وظیفه تک تک افراد بشر، حفظ این موهبتی است که خداوند به انسان ها عطا نموده است. در این وبلاگ سعی شده تا بیشتر مسائلی که در رابطه با زیست محیط است مورد بررسی قرار بگیرد. لطفا در صورت بازدید از صفحات این وبلاگ ، و در صورت تمایل، من را از نظرات و پیشنهادات خود، در جهت هر چه بهتر شدن این وب بی بهره نگذارید.
با تشکر از شما دوستان عزیز
خدانگهدار.


مدیر وبلاگ :حسین کریمی
نویسندگان

دفن بهداشتی  زباله یعنی انتقال مواد زائد به محل ویژه – تخلیه – لایه بندی و متراكم نمودن آن با پوششی از خاك .

انتخاب محل : محلی كه برای دفن انتخاب می شود بایستی با توجه به رشد جمعیت محل با وسعت مناسب انتخاب شود و جوابگوی نیازها تا 30تا 40سال آینده باشد . فاصله محل تا مركز جمعیت بایستی 10تا 20كیلومتر منظور گردد و مطالعات اولیه با نقشه برداری از نظر توپو گرافی مشخص شود .

مطالعات زمین شناسی – هیدرولوژی – زهكشی طبیعی منطقه – خاك پوششی – قابلیت دسترسی – هواشناسی – بادهای غالب و … مقبولیت عمومی – مسائل بهداشتی با دقت انجام می گیرد و آماده سازی می شود .

آماده سازی محل دفن : پس از انتخاب محل بر اساس ضوابط بایستی جهت آماده سازی محل جاده كشی – تسطیح – نصب باسكول – اتاق نگهبانی – فنس كشی – برق ـ آب و … اقدام شود .

 

جلوگیری از نشت شیرابه زباله به داخل آب : بایستی جهت جلوگیری از نشت شیرابه تدابیری اتخاذ می گردد . شیب بندی مناسب 2 تا 4 درصد و برای شیب های جانبی تا30درصد و ایجاد سد یا حفاظ 3 متری خاك برای جلوگیری از نفوذ سیلاب و آبهای سطحی بسیار موثر است . در صورتیكه جایگاه دفن زباله مجاور دریا و یا روی سفره آبی  آبهای زیر زمین باشد یا حركت شیرابه بطرف سفره ها انجام شود آبهای زیر زمینی آلوده می شوند . همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب باعث سختی آب می شود . شیرابه زباله بشدت سمی است و علاوه برداشتن CO2 دارای BOD5  دو تا سه هزار میلی گرم در لیتر و COD   سی تا چهل و پنج هزار میلی گرم در لیتر است . و عناصری نظیر كلرور سولفات – منیزیوم – فسفر – كلسیم – آهن – سدیم – پتاسیم – نیترات – آزت آلی و آمونیاكی و جامدات معلق را به آبها وارد می نماید . شیرابه با روشهای فیزیكی – شیمیایی و بیولوژیكی تصفیه می شود .

 

ماده پوشش زباله : برای پوشش زباله هر نفر در سال حدود 1 متر مكعب خاك پوششی لازم است و حجم خاك پوششی مورد نیاز یك چهارم تا یك پنجم حجم كل زباله فشرده شده توصیه می گردد . پوشش نهائی بایستی 60سانتیمتر خاك باشد .

 

كنترل بو:  بو بوسیله پوشش سریع زباله – بستن شكافها و حفره ها و استفاده از مواد از بین برنده بو مثل اورتو – دی – كلرو- بنزن به نسبت یك بیست و پنجم با آب و مصرف به مقدار 5000لیتر در هكتار است . كنترل آتش سوزی هم بایستی در محلهای دفن صورت گیرد .

روشهای مختلف دفن بهداشتی زباله :

روشهای زیر برای دفن زباله وجود دارد :

1-    بصورت مسطح Area Method

وقتی كه زمین برای گود برداری مناسب نباشد بعد از تخلیه زباله بصورت نوار باریكی 40تا 75 سانتیمتری روی زمین تسطیح و فشرده می شوند تا به ضخامت 180تا 300سانتیمتر برسند و آنگاه روی آنها قشری خاك به ضخامت 15 تا 30سانتیمتر می ریزند و فشرده می نمایند . عرض هر لایه فشرده نباید از 240سانتیمتر تجاوز نماید .

2-    روش سراشیبی Ramp Method

وقتی كه خاك  كمی برای پوشش زباله باشد و در مناطق كوهستانی و یا كم شیب از این روش استفاده می نمایند . زاویه شیب مورد نظر با زمین 30 % است و عرض باریكه با توجه به شیب سطح در طول عملیات با نقشه برداری و شدت ترافیك تردد ماشین  آلات طراحی می شود . در این روش ابتدا شیاری به موازات دامنه سراشیبی ایجاد می شود و اولین لایه زباله در داخل شیار جایگزین می شود و سپس مثل روس مسطح ادامه می یابد .

3- روش ترانشه یا گودالی Trench Method

در مناطقی كه خاك با  عمق كافی در دسترس است و سطح آبهای زیر زمینی به اندازه كافی پائین است ترانشه هائی به طول 30تا 120متر و به عمق 1 تا 4 متر و عرض 5/4 تا 15 متر حفر می شود و زباله در آن ریخته و با خاك ریز به ضخامت 10تا 30سانتیمتر پوشانده می شود . هزینه این روش بعلت گود برداری زیاد بسیار زیاد است .

4-روش دره ای با شیب بسبتاً زیاد Ravine Method

در مناطقی كه گودالهای مصنوعی یا دره های مصنوعی وجود دارد از آنها استفاده می نمایند و فقط بایستی زمین شناسی منطقه – ویژگی های خاك منطقه و ضعیت آبهای سطحی و زیر زمینی – سیستم جمع آوری زباله مد نظر قرار گیرد .

5-    روش معمول در زمینهای باطلاقی

در شرایط اضطراری می توان از زمینهای باتلاقی استفاده نمود ولی بایستی كنترل آلودگی صورت گیرد . زهكشی مناسب – احداث سد مطمئن با مصالح و ایزولاسیون با 30تا 40سانتیمتر خاك رس كوبیده مهم است .

6-    دفن در زمینهای ساحلی

عملیات دفن بایستی با توجه به سطح زیر زمین – میزان و نوع زباله صورت گرفته تا آب الوده نشوند و مثل روش روش فوق است . بایستی محل ایزوله شود .

فضای لازم جهت دفن بهداشتی زباله :

جهت برآورد فضای لازم برای دفن بهداشتی زباله بایستی جمعیت و تولید سرانه زباله آنها را دقیقاً بدانیسم و همچنین نرخ رشد این جمعیت و سرانه آن را تا 30الی 40سال آینده برآورد نموده تا بتوانیم زمین مورد نیاز برای دفن بهداشتی زباله را در نظر بگیریم .

بنابراین فضای مورد نیاز برای دفن زباله تابع جمعیت ، میزان خاك پوششی ، امكانات بازیافت ، دانسیته و ضخامت قشر زباله دفن شده است .

 

گازهای متصاعد شده از زباله :

وقتی كه زباله به ایستگاه دفن منتقل و با هر یك از روشهای موجود دفن می گردد بعلت وجود فعل و انفعالات بیولوژیكی و شیمیایی از زباله گازهائی بوجود می آید كه حتی الامكان بایستی جمع آوری شده و برای تولید انرژی مصرف گردند .

این گازها شامل آمونیوم ، دی اكسید كربن ، منواكسید كربن ، هیدروژن ، سولفید هیدروژن ، متان ، نیتروژن و اكسیژن هستند .

گازهای متان و دی اكسید كربن گازهای اصلی تولید شده ناشی از تجزیه غیر هوازی تركیبات آلی زباله می باشند كه بیش از 90درصد حجم گازهارا  جامد را تشكیل میدهند.

اگر غلظت گاز متان در هوا بین 5   الی  15     درصد برسد عمل انفجار به وقوع خواهد پیوست البته وجود گاز متان در لایه های زباله به علت عدم حضور اكسیژن باعث انفجار نمی گردد، اما در هر صورت بایستی بصورت كنترل شده به اتمسفر تخلیه گردد .

اگر گاز متان با روش كنترل نشده به اتمسفر تخلیه گردد می تواند در زیر ساختمانها و یا سایر فضاهای مسدودی كه مجاور یثا روی زمین های پر شده از زباله بنا گردیده اند متراكم گردد .

گاز متان از هوا سبك تر است ولی انیدرید كربنیك co2 در حد 5/1 بار از هوا و 8/2 بار از متان غلیظ تر است و بنابراین در محل دفن زباله متراكم می شود و با توجه به وزن مخصوص خود به اعماق محل دفن حركت می كند .

گاز انیدرید كربنیك با عبور از لایه های زیرین در آبهای زیر زمینی نفوذ می كند و در آن حل می شود و باعث سختی آب می شود :

با تولید اسید كربنات كلسیم یا منیزیوم را در خود حل كرده و در واقع علت اصلی افزایش سختی آبهای زیر زمینی در مناطق دفن زباله وجود گازكربنیك در لایه های دفن است . این گاز PH آب را پائین می آورد .

برای جمع آوری و كنترل گازها معمولاً از لوله های مشبكی استفاده می كنند كه در لایه های شنی كف زمین تعبیه شده است. گازها بصورت جانبی در زیر خاك حركت می كنند .

 اگر تهویه گاز از اماكن دفن بصورت جانبی امكان پذیر نباشد الزاماً باید از لوله های عمودی انتقال گاز  استفاده نمایند تا گاز پمپاژ شده به اتمسفر رها گردد .

استفاده از لایه های رسی شنی برای كنترل گاز و جلوگیری از نفوذ بی رویه آن به اعماق زمین یك روش معمول در اماكن بهداشتی زباله است .

شیرابه زباله :

شیرابه زباله باید در محل دفن بماند و یا به منظور تصفیه انتقال داده شود . شیرابه زباله مایعی است بسیار سمی . حركت شیرابه درون زمین صورت گرفته و بسته به جنس مواد اطراف آن ممكن است درجهات جانبی نیز حركت كند . میزان تراوش شیرابه از بستر محل دفن را می توان با فرض آنكه موانع واقع در زیر محل دفن تا بالای سفره آب زیر زمینی بحالت اشباع بوده و لایه نازكی از شیرابه در بستر محل دفن موجود باشد . با استفاده از قانون دارسی Darsy’s Law تخمین می زنند.

سوزاندن زباله :

تقریباً تمام زباله ها را بجز مواد اینرت ( مصالح ساختمانی ، آهن آلات ، و … ) قابل سوختن هستند . با سوزاندن زباله 90% حجم آن كاهش می یابد و از گرمای حاصل از سوختن می توان بهره برداری كرد .

مخارج تاًسیسات سوزاندن زباله بسیار سنگین است و اثرات آن بر محیط زیست نیز مشكوك بنظر میرسد و گاز های ناشی از سوزاندن اثرات بدی روی محیط زیست می گذارند . گازهای SO2 و HCL در شدت استهلاك خود تاًسیسات زباله سوز هم دیده می شوند .

 

 

نكات مثبت سوزاندن زباله :

-         كاهش بسیار زیاد حجم زباله

-         استفاده از گرمای آزاد شده

-         دفع مواد پلاستیكی

-         جدا كردن فلزات جهت استفاده مجدد

نكات منفی سوزاندن زباله

- ایجاد آلودگی هوا

-         احتمال دخول نمكهای حلال در آبهای زیر زمینی پس از انباشتن باقی مانده زباله

-          هزینه بسیار زیاد

كمپوست یا كود سازی از زباله :

سالهاست كه در كشورهای مختلف از زباله برای تولید كمپوست ( كود گیاهی ) استفاده می شود . اولین بار آزمایشات عملی كمپوست طی سالهای 41-1926 توسط واكس من waksman و همكاران او انجام شد . گوتاس – بكاری – چوبانگولوس از پیشتازان این علم و فن هستند .

در ایران استفاده از مواد زائد گیاهی در روزگاران گذشته مورد توجه بوده است . در سال 48 در اصفهان و در سال 51 اولین كارخانه كودگیاهی تهران تاًسیس شد .

برای ساختن كمپوست بایستی تجزیه مواد زائد صورت گیرد و این تجزیه به دو صورت هوازی و بی هوازی است . در تجزیه هوازی ارگانیسم ها اكسیژن موجود در محیط را مصرف كرده و از مواد آلی تغذیه می كنند و در این واكنشها موادی مثل ازت – فسفر – كربن – و سایر مواد غذائی به مصرف و تغذیه پروتوپلاسم سلولی این موجودات می رسد و با تنفس ارگانیسم co2 خارج می گردد . در مقایسه با ازت گیاه به كربن بیشتری نیاز دارد . 3/2 كربن مصرف شده بصورت co2  دفع می شود و 3/1 باقی مانده با ازت در ساختمان سلولی شركت می كند .

بعداز مرگ میكرو ارگانیسم ها كربن و ازت آنها در دسترس تجزیه كنندگان قرار می گیرد . اگر نسبت C/N متعادل باشد ازت بصورت آمونیاك آزاد می شود و تحت شرایط خاصی بصورت NO3 اكسیده می شود .در نتیجه اكسیداسیون كربن به اكسید كربن مقداری انرژی بصورت حرارت آزاد می شود این حرارت ممكن است به 70 درجه سانتی گراد برسد . اگر حرارت بیش از 65 تا 70باشد فعالیت میكرو ارگانیسم ها كاهش می یابد .

میكرو ارگانیسم ها ی مزو فیلیك در حدود 45 درجه سانتی گراد و با كتریهای ترموفیلیك در حدود 45تا 65 درجه سانتی گراد را تحمل كرده و در این دما فعال هستند .

اكسیداسیون درحرارت های ترموفیلیك سریع تر از مزوفیلیك است و زمان كمتری برای تثبیت و تجزیه مواد لازم است . در عملیات هوازی كه بخوبی صورت گیرد بو تولید نمی شود و اگر بوئی تولید شود بایستی با زیر و رو كردن عمل هوادهی صورت گیرد .

لازم به ذكر است كه بجز ازت و كربن در كمپوست مواد دیگری نظیر فسفر – پتاس و عناصر غذائی كه برای رشد گیاهان مورد نیاز است به وفور یافت می شود .

در تجزیه بی هوازی ازت موجود در مواد آلی به اسیدهای آلی و آمونیاك تبدیل می شود و كربن در تركیبات آلی جدا شده و به متان احیاء می شود . قسمت مهمی از گازهای تولیدی مثل متان و SH2 كه با بوی خاصی همراه است از تجزیه بی هوازی در طبیعت هم یافت می شود ( در مردابها ) .

در شرایط بی هوازی بعلت نا مناسب بودن شرایط زندگی و مغایرت محیط برای زیست این موجودات و در حدود 6 ماه الی یكسال نیاز دارد .

در تهیه كمپوست به روش غیر هوازی مواد آلی شكسته شده و در غیاب اكسیژن از طریق احیاء متان – هیدروژن مواد آلی شكسته شده و در غیاب اكسیژن از طریق احیاء متان – هیدروژن سولفوره و دیگر گازها كه عموماً موجب تعفن توده های كمپوست می گردد به وجود می آید .

تجزیه مواد در توده كمپوست نتیجه فعالیت بسیاری از گروهها ی مختلف باكتریها – قارچها – اكتینومیست ها و پرتوزوآ و سایر موجودات ریز كه در مواد آلی هستند است . ابتدا دمای توده ماده زائد جامد با بیرون یكسان است و سپس با فعالیت باكتریها ی مزوفیلیك درجه حرارت بالا رفته و با تولید اسیدهای آلی PH پائین می آید .

بعد از درجه حرارت 40درجه سانتی گراد باكتریهای ترموفیلیك فعالیت می كنند و جایگزین باكتریهای مزوفیلیك می شوند و با‌ آزاد كردن آمونیاك از ازت محیط را شدیداً قلیایی می كنند . در درجه حرارت 60درجه سانتی گراد قارچها ی ترموفیلیك از بین رفته و واكنش بوسیله باكتریهای تشكیل دهنده اسپور و اكتینو میست ها ادامه می یابد  و سپس وقتی كه مواد تجزیه شدند واكنش كند شده و حرارت كمپوست سرد می شود . این مراحل 5 روز طول می كشد و كمپوست دارای بوی خاصی است وقتی درجه حرارت به زیر 60 درجه سانتی گراد برسد قارچها ی ترموفیلیك به عمل خود ادامه داده و سلولز را تحت تاًثیر قرار می دهند كه نتیجه عمل باز هم كاهش حرارت توده كمپوست است تا به درجه حرارت محیط برسد . وقتی درجه حرارت به 40 درجه سانتی گراد برسد باكتریهای مزوفیلیك مجدداً فعال می شوند و كمپوست به مرحله رسیدگی می رسد كه این عمل تا چند هفته طول می كشد و در طول این مدت PH قلیایی می ماند و مرحله رشد ماكروفون ها می رسد . در این مرحله آنتی بیوتیك ها تشكیل می شوند كه باعث مرگ بسیاری از باكتریها ی مفید و مضر می شوند و در مرحله آخر حرارت كمپوست بطور جزئی زیاد می شود كه واكنش های ثانویه اتفاق می افتد و كمپلكس های مختلف موجب تولید اسید هیومیك و گاهی هوموس می شود .

روشهای تهیه كود از زباله :

1-     روش Windrows

2-     روش حوضچه ای Pits

3-     روش توده های سطحی با هوادهی بدون برگشت هوا Stacks

4-     روش توده های سطحی با هوادهی مصنوعی با برگشت هوا Stacks

اهمیت C/Nو درجه حرارت در كمپوست :

درجه حرارت عامل بسیار مهمی در كمپوست محسوب می شود . درجه حرات زیاد باعث از بین بردن عوامل بیماری زا و بذور علفهای هرز است . حداكثر درجه حرارت در فرآیند كمپوست 70 درجه سانتی گراد است و حرارت اپتیمم 60 درجه سانتی گراد است . اگر حرارت خیلی زیاد شود باعث افت ازت و تصعید آمونیاك می شود . در هر صورت افت ازت در درجه حرارت بالا در قبال از بین رفتن عوامل بیماری زا – بذر علف هرز و مبارزه با مگس در شرایط بهتر را نمی توان نادیده گرفت

نوع مطلب : مدیریت محیط زیست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 11 مرداد 1389
سه شنبه 24 مهر 1397 10:10 ق.ظ
Good day! I could have sworn I've been to this website before but after browsing through some of the post I realized
it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
سه شنبه 24 مهر 1397 08:39 ق.ظ
Wow, awesome weblog format! How lengthy have you ever been running
a blog for? you made blogging look easy. The full glance
of your website is excellent, as smartly as the content material!
سه شنبه 24 مهر 1397 06:24 ق.ظ
Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.
It was funny. Keep on posting!
سه شنبه 24 مهر 1397 01:34 ق.ظ
Hi it's me, I am also visiting this site daily, this web page
is truly pleasant and the people are really sharing fastidious
thoughts.
جمعه 20 مهر 1397 06:18 ب.ظ
Good respond in return of this matter with genuine arguments and telling everything about that.
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:14 ق.ظ
Inspiring story there. What occurred after? Thanks!
یکشنبه 15 مهر 1397 06:56 ب.ظ
You have made some decent points there. I checked on the net to find
out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.
دوشنبه 9 مهر 1397 04:40 ق.ظ

You said it very well..
tarif cialis france buy original cialis dose size of cialis cialis in sconto cialis rezeptfrei sterreich acheter cialis kamagra does cialis cause gout buy cialis online legal female cialis no prescription buying cialis on internet
یکشنبه 1 مهر 1397 06:40 ق.ظ

Kudos. Valuable stuff!
top rated canadian pharmacies online buy viagrow online canadian pharmacy canadian pharmacy viagra brand canadian drugstore canadianpharmacyusa24h buy viagra usa north west pharmacies canada canadian prescriptions online serc 24 mg canadian prescriptions online
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:22 ق.ظ

Tips very well considered!!
cialis en 24 hora bulk cialis order generic cialis online cialis coupon cialis 20 mg cut in half buy brand cialis cheap the best site cialis tablets prezzo cialis a buon mercato cialis arginine interactio usa cialis online
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:14 ب.ظ

Good info. With thanks!
cialis italia gratis cialis 100 mg 30 tablet cialis pills discount cialis cialis pills boards weblink price cialis cialis 5 effetti collaterali we recommend cialis info cialis generique buy brand cialis cheap
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:21 ق.ظ

Wow plenty of amazing facts!
cialis arginine interactio price cialis wal mart pharmacy low cost cialis 20mg how does cialis work only now cialis for sale in us only best offers cialis use venta cialis en espaa cialis ahumada prix cialis once a da generic cialis levitra
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:27 ب.ظ

Thank you. I appreciate it.
free generic cialis overnight cialis tadalafil cialis kaufen bankberweisung buying brand cialis online only now cialis 20 mg acheter cialis kamagra cialis super kamagra we like it cialis price generic cialis at the pharmacy cialis generisches kanada
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:12 ب.ظ

With thanks, I appreciate it!
female cialis no prescription tadalafil cialis with 2 days delivery legalidad de comprar cialis purchasing cialis on the internet tadalafilo cialis daily dose generic how to purchase cialis on line cialis alternative try it no rx cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:40 ق.ظ

You actually explained that adequately.
cialis preise schweiz we like it cialis soft gel are there generic cialis cialis pills boards ou trouver cialis sur le net cialis savings card prices for cialis 50mg buy name brand cialis on line cialis uk next day cialis free trial
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:00 ق.ظ

Nicely put, Regards!
where to buy viagra buy viagra overnight can you buy viagra at walgreens viagra no rx generic viagra purchase online pharmacy uk buy female viagra uk viagra pharmacy viagra buy viagra buy herbal viagra online buy viagra mexico
شنبه 18 فروردین 1397 05:21 ب.ظ

Wow many of helpful knowledge!
acheter cialis meilleur pri cialis manufacturer coupon low dose cialis blood pressure buying cialis on internet cialis manufacturer coupon wow cialis 20 cialis kamagra levitra cialis 20mg import cialis cialis vs viagra
شنبه 4 فروردین 1397 09:57 ب.ظ

Good forum posts. Many thanks!
cialis uk next day viagra cialis levitra we choice cialis uk comprar cialis navarr cialis uk prix de cialis cialis super kamagra cialis tablets australia cialis 30 day trial coupon cialis daily reviews
پنجشنبه 2 فروردین 1397 05:05 ب.ظ

Terrific info, Many thanks.
cialis for sale south africa cialis lilly tadalafi enter site natural cialis cialis prezzo al pubblico cialis dose 30mg generic cialis 20mg tablets discount cialis cialis daily new zealand safe dosage for cialis cialis great britain
چهارشنبه 27 دی 1396 10:05 ب.ظ
مقاله آموزنده، فقط آنچه که من می خواستم پیدا کنم.
پنجشنبه 23 شهریور 1396 03:02 ب.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up.
The text in your post seem to be running off the screen in Opera.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many thanks
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:31 ب.ظ
In fact when someone doesn't be aware of then its up
to other viewers that they will help, so here it occurs.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 07:49 ب.ظ
Hurrah, that's what I was exploring for, what a material!
present here at this blog, thanks admin of this web page.
شنبه 19 فروردین 1396 02:54 ب.ظ
Hurrah, that's what I was searching for, what a stuff!
present here at this web site, thanks admin of this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی